Memleketin özeti: ŞIRDAN bulunamıyor

Bir çarşıda 40 şırdancı tezgah kapattı, sırada kokoreç ve ciğerciler var..
Üretimden çok ithalatla karşılanmaya çalışan etin fiyatı her geçen gün cep yakıyor. Yerli hayvan nesli azaldı, ithal hayvan fiyatları düşürmüyor, vatandaş et alamadığı için keim de çok az bu nedenle piyasada sakatat yok. Adana'da tek çarşıda 40 şırdancı dükkan kapattı, sırada ciğerci ve kokoreççiler var. 

DÜNYA VE TÜRKİYE FARKI

Yerel üreteci desteklenmeden ithalatla et ihtiyacının karşılanmaya çalışıldığı Türkiye'de et fiyatları her geçen gün artıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, et fiyatlarının artışına gerekçe olarak spekülatörleri gösterse de, dünyada hayvancılığın tarım içerisindeki payı yüzde 70’ler dolayında iken Türkiye’de bu oran yüzde 25’lerde kalıyor.


20 YIL ÖNCE TÜRKİYE HAYVAN İHRAÇ EDİYORDU
Türkiye’de meracılığa önem verilmediği için hayvancılığın gelişmediğini belirten Adana Veteriner Hekimler Oda Başkanı Nihat Köse, üreticilerin köyde yaşamaya devam edebilmesi için mutlaka desteklenmesi gerektiğini vurguladı. 20 yıl önce hayvan ihracat eden ülkenin şu anda hayvan ithalat eder duruma geldiğini söyleyen Köse, şu anda ülkede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta sıkıntı yaşandığını dile getirdi. 

HERKES DERTLİ
Adana Kasaplar Çarşısı'nda hem yurttaşlar hem de kasaplar et fiyatlarından dertli. Hayvan azlığından yakınan kasaplar, fiyatların gün geçtikçe artacağına ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın önlem almasını istedi. Yurttaşlar ise alıp başını giden et fiyatlarında dert yanarak, evlerine et götürmediklerini anlattı.

VATANDAŞ ET YEMİYOR HAYVAN KESİLMİYOR BİZ DE ŞIRDAN BULAMIYORUZ
Kemikli etin kilosunun 40 TL, kemiksiz etin ise 45 TL olduğunu aktaran Yağmur, ithalat olmaması halinde yılbaşına kadar etin kilosunun 60 TL'yi geçeceğini belirtti. Hayvan kesiminin az olması nedeniyle şırdancı esnafının ciddi anlamda zor günler yaşadığını aktaran Yağmur, "Şırdancılar şuanda şırdan bulamıyor. 40'a yakın esnaf şırdan bulamadığı için kapattı" dedi. Bu durumun kokoreç, ciğer ve işkembede yaşanacağını aktaran Yağmur, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı önlem alması için göreve çağırdı.

Kasaplar Çarşısı önünde şırdan satan Şırdancı İbo, son bir aydır şırdan bulmada zorluk yaşadıklarını ve bazı şırdancıların tezgahlarını kaldırdığını aktardı. Bir adet şırdanın 6 TL'ye sattığını söyleyen İbo, yetkililerin küçükbaş hayvan sorununu çözmesini aksi takdirde ise kendilerini zor günler beklediğini anlattı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ