Kuru fasulyede sıfır vergi bize neyi anlatıyor

Bakanlar Kurulu'nda alınan kuru fasülye kararı ekonomideki çok kritik duruma işaret etti.
Bakanlar Kurulu’nun dün ilk gündemi enflasyon olurken, nohuttan sonra eylül ayına kadar kuru fasulyedeki gümrük vergilerini de sıfırlama kararı alındı. Kırmızı biberde ise indirim yapılacak. Gümrük Bakanı Tüfenkci, fiyatı artan ürünlere müdahale ettiklerini açıklarken, Maliye Bakanı Ağbal ise gıdada maliyetleri aşağıya çekmek için yeni tedbirlerin devreye gireceğini söyledi.

MUTFAK ENFLASYONUNU İTHALATLA DİZGİNLEME ÇABASI
Referandum sonrası toplanan Bakanlar Kurulunun ekonomiye ilişkin ilk gündem maddesi enflasyon oldu. Hükümet açıklananın çok üzerinde olan mutfak enflasyonunu dizginlemek için ithilatın önünü vergisiz biçimde açma kararı aldı. Ancak bu durum, yerli üreticiyi tamamen bitirecek sonuçlar doğuracak ve bir kısır döngüye neden olacak. 


Mutfaktaki enflasyonun açıklananın çok üzerinde olması ve bunun oylara yansıma ihtimali nedeniyle referandum öncesi nohutta bile ithalat vergileri sessizce sıfırlanmıştı. Bu durum zaten bitme noktasına gelen yerli nohut üreticilerini rekabet edemez hale getirmiş ancak Hükümet, referadum öncesi bu hamleye ihtiyaç duymuştu.

Ancak referandumda istenilen sonucun çıkmaması ve Hükümetin halk desteğine şiddetle ihtiyaç duyması nedeniyle yeni popilist politikalar devreye sokuldu. 

KURU FASUYLE İTHAL EDER HALE GELDİK
Hükümet, nohuttan sonra kuru fasulye ve kırmızı biberde ithalat kararnamesini imzaya açtı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüm gıda ürünlerinde fiyatları yakından izlediklerini belirterek, alınan tedbirlerin etkisi ile enflasyonun mayıstan itibaren düşmesini beklediklerini söyledi. 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ