​Kurtarmanın maliyeti 600 bin lira

Trabzon'da pistten çıkan uçak bulunduğu yamaçtan çıkartıldı.Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkan Pegasus’a ait Boeing 737 tipi yolcu uçağının yamaçtan kaldırılması amacıyla Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Birimi ekiplerince başlatılan çalışmalar sonuçlandı. Trabzon Havalimanı’nın saat 04.00 itibariyle uçuşlara kapatılmasının ardından pistten çıkan uçağın bulunduğu yerden kaldırıldı.
 

13 Ocak akşamı Ankara-Trabzon seferini gerçekleştiren Pegasus Havayolları'na ait yolcu uçağı, Trabzon Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra henüz belirlenemeyen bir nedenle pistten çıkmıştı. Denize metreler kala durabilen uçaktaki 162 yolcu ve altı mürettebat güvenli şekilde tahliye edilmişti.

Trabzon Havalimanı'nın 24 saatliğine uçuşa kapatılmasıyla bugün uçak bulunduğu yerden çıkartıldı. Kurtarma çalışması öncesinde Ankara ve Samsun’dan getirtilen 500 ve 300 tonluk vinçler uçağın yanına getirilerek kurulumu yapıldı.
 
Kurtarma operasyonunun maliyeti de belli oldu. Havalimanında pistten çıkan uçağın bulunduğu yerden çıkartılması, vinç maliyetleri, alanın uçuşlara kapatılması ve diğer giderlerle birlikte operasyon maliyetinin 600 bin TL’yi bulduğu öğrenildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ