Kur önce yılın zirvesini gördü, ardından gevşedi

Dolar/TL kuru, sert yükselişin ardından bugün tekrar 3.80'in altına indi.
 
 

Haftaya hareketli başlayan piyasalar, jeopolitik gelişmeler ve yapılan açıklamalar nedeniyle oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Dolar/TL, artan jeopolitik risklerle yükselişe geçtikten sonra bugün öğleden sonra geriledi.
 

Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrin operasyonu için TSK’nın hazırlıklarının tamamlandığını açıklamasıyla yükselişini hızlandıran kur bugün yılın zirvelerine çıktı. 3.75 civarından başlattığı yükselişi bugün 3.83'ün üzerine taşıyan dolar/TL kuru, akşam saatlerine doğru 3.7850 seviyesine kadar geri çekildi.
 
Suriye'deki ABD öncülüğündeki koalisyon sözcüsü Ryan Dillon düzenlediği basın toplantısında sorulan bir soruya, "Afrin, koalisyonun operasyon alanı içerisinde değil" şeklinde yanıt verdi. Bu gelişmenin ardından dolar/TL 3.80 seviyesinin de altına çekildi. Lira böylece dolara karşı en fazla değer kazanan üçüncü gelişen ülke para birimi oldu.
 
Diğer taraftan iki gündür satıcılı bir seyrin izlendiği Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi, bugün 111.107 puana kadar gerilemesinin ardından bu seviyeden gelen alımlarla yükselişe geçti. Endeks, aynı dakikalarda yüzde 1,80 primle 114.180 puanda yer aldı.
 
Uzmanlar,  Ryan Dillon'un, Afrin'in koalisyonun operasyon alanı içinde olmadığını açıklamasının piyasaları bir miktar yatıştırdığını belirtiyor.
 
TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, "Dolar hem G-10 hem gelişen ülke kurlarına karşı satılırken, Türk Lirası'nın değer kaybını normal piyasa şartlarında değerlendirmek zor. ABD'nin Kuzey Suriye'de 30 bin kişilik bir YPG ordusu kurulduğuna dair haberleri doğrulaması sonrası yükselen riskler TL'yi önemli negatif ayrışma içine soktu" dedi.
 
MERKEZ BANKASI VE FITCH BEKLENİYOR
 
Hafta boyunca ABD'de dördüncü çeyrek şirket bilançoları izlenecek. Perşembe ve cuma günleri ise Türkiye piyasaları açısından kritik günler. Perşembe günü Merkez Bankası faiz kararını, cuma günü Fitch Türkiye'nin kredi notu görünüme ilişkin değerlendirmesini açıklayacak. Piyasalarda genel beklenti, faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde. Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyenin altında değerlendiren Fitch'ten de bir değişiklik beklenmiyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ