Kriz Kapalıçarşı’yı vurdu: Kuyumcular dükkânı kapattı, lokumcu oldu

Türkiye’yi derinden sarsan ekonomik kriz İstanbul’un tarihî alışveriş merkezi Kapalıçarşı’yı da vurdu. Yüksek kiralar ve satışların düşmesi nedeniyle kuyumcular peş peşe kapanıyor.

Turistlerin daha ucuz ürünleri tercih etmesi nedeniyle kepenk indiren kuyumcular çareyi lokum ve kuruyemiş dükkanı açmakta buluyor.

Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat, yüksek kira ve altın fiyatlarıyla düşen cirolar nedeniyle dükkanların el değiştirdiğini söyledi.


Fırat, son dört yılda 200’e yakın kuyumcu dükkânının kuruyemiş, baharat, lokum satan dükkânlara dönüştüğü bilgisini verdi.

Fırat, "Yerli turiste yönelik planları olan kuyumcular altının yükselmesinden dolayı satışlarını yapamadı. Arap turiste güvenip birçok işyeri gıdaya döndü. Ana caddedeki kuyumcuların üçte biri kapandı. Araplar olmasa lokumcular da kapatır. 2019’da 50 kuyumcu dükkânı kapandı yerine gıda dükkânları açıldı” dedi.

Fırat’ın verdiği bilgilere göre Kapaçarşı’daki toplam 3 bin 500 işyerinden yüzde 80’i kiracı. Dört sene önce yaklaşık bin kuyumcu varken, bu rakam 800’e geriledi.

Dövizle kira döneminin sona ermesine rağmen halen dükkânların büyük çoğunluğunun dolar cinsinden kira ödediğini belirten Fırat, şunları söyledi:

 “Cirolar çok düştü, önceden 2 bin dolarlık alışveriş yapan şimdi 200 dolar harcıyor. Yazın Araplar, bugünlerde ise Uzak Doğulular geliyor ama alışveriş yapmıyorlar, fotoğraf çekip gidiyorlar. Avrupalı turist ise hiç gelmiyor. Dört yıl önce Kapalıçarşı’ya günde 400 bin turist gelirken geçen yıl bu sayı 250 bini geçmedi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ