Kovid-19 vurgunu: Şirket yasaklı olsa da CEO AKP’li olunca…

Kamu ihalelerini AKP’li şirketlere veren hükumet, bu geleneğini Kovid-19 test kiti ihalesinde de sürdürdüğü ortaya çıktı.


Test kiti alınan RTA Laboratuvarları Şirketinin sahibi yasaklı, CEO’su ise AKP’li çıktı. CEO Enes Perçin halen AKP Malatya İl Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğünün Kovid-19 test kiti satın aldığı RTA Laboratuvarları Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Güler’in yaptığı manipülatif işlemlerden dolayı borsa yasaklısı, CEO Enes Perçin’in ise AKP il yöneticisi olduğu öğrenildi.


TMO, 1 MİLYON TEST KİTİ SATIN ALDI

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; RTA Laboratuvarları Şirketinin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimle “Kovid- 19 PCR tespit kitinin temini hususunda, DMO Genel Müdürlüğü ile 2020-2021 dönemi için bir yıllık anlaşması imzalandığı ve sözleşmeyle teslim edilecek ürün miktarının de belirlendiği” açıklandı. DMO yapılan anlaşma çerçevesinde RTA Laboratuvarları Şirketinden 19 Ağustos tarihinde 500 bin ve 25 Ağustos tarihinde de 500 bin olmak üzere toplam 1 milyon adet PCR test kiti satın aldı.

ŞİRKETİN SAHİBİ BORSA’DA YASAKLI

DMO’nun Kovid-19 test kiti satın aldığı RTA Laboratuvarları Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığını Murat Güler yapıyor. Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) ise geçen Haziran ayında Murat Güler ve şirketlerine işlem yasağı getirdiği açığa çıktı. SPK’nın yaptığı incelemeyle borsada manipülasyon yaptığı tespit edilen Güler ve şirketlerinin 6 ay süreyle işlem yapması yasaklandı. Bu şirketlerin hisseleri Türkiye’de ilk vakanın açıklanmasından sonraki iki aylık süreçte yüzde 2 bin 750’ye varan değer kazandı. Piyasayı yaklaşık 30 milyon dolar dolandırdığı da iddia edilen ve “borsa cambazı” olarak anılan Güler’in kara para akladığı da öne sürüldü.

3 EUROLUK KİTLERİ 10 EURO’YA SATIYORLAR

RTA Laboratuvarları Şirketinin CEO’su Enes Perçin AKP Malatya İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor. Perçin, AKP Malatya İl Başkan Yardımcılığını da yürütüyor. Şirket yöneticilerinin mart ayında yaptıkları “Kitler üç euroya mal oluyor. Biz ise yedi, 10 euroya satıyoruz” açıklaması kamuoyuna yansımıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ