İthal etler depoda birikti, şimdi ihraç edilecek ülke aranıyor

Son 10 yıldır canlı hayvan ve kırmızı et ithal eden Türkiye şimdi depolarda biriken bu etleri ihraç etmek zorunda.Dünya Gazetesi'nden Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre, depolarda halihazırda 20 bin ton karkas et ve 300 bin canlı hayvan birikti. 


Ancak etlerin ihraç edileceği adresler henüz belli değil. Yetkililer ihraç için pazar arayışı içine girdi. 

Habere göre, Et ve Süt Kurumu depolarında biriken ve kesilmeyi bekleyen 300 bin canlı baş hayvanın yanısıra 20 bin ton da karkas et bulunuyor.

Hedef ülkeler arasında ise, İran, Irak, Suriye ve Katar pazarı bulunuyor. Bu araştırmalardan olumlu sonuç alınması halinde, ihracat da başlayacak.

Sığır ithalatında Avrupa'da birinci, dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye, uygulanan yanlış hayvancılık politikası sonucu ihtiyacının çok üzerinde canlı hayvan ve et ithal etti. Depolarda biriken karkas et ve kesilmek üzere bekleyen canlı sığırlar pazar bulunursa ihraç edilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bir süre önce et fiyatının yüksek olmasından şikayet ederek; "Et yemeyin, hindi,tavuk, balık yiyin" açıklamasından sonra ihracatın gündeme gelmesi şaşkınlık yarattı.

Et ve Süt Kurumu ile Hayvancılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ihracat için İran, Irak, Suriye ve diğer komşu ülkelere yönelik çalışma yapıyor. Ayrıca Katar'a ihracat için de çalışmalar sürdürülüyor. Bu ülkelerden olumlu sonuç alınması halinde et ve sığır ihracatı hemen başlayacak. İlk etapta depolardaki karkas et ve kesim için sıra bekleyen canlı hayvanlar ihraç edilecek
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ