İnşaat sektöründe 6 ayda 550 bin kişi işsiz kaldı

Ekonomik krizden en fazla etkilenen sektör olan İnşaat’ta, son 6 ayda, 550 bin işçi işini kaybetti. İşten atılanların önemli bölümünü sendikasız işçiler oluşturdu.
 Yol-İş Sendikası Başkanı ve Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, inşaat işkolunda Temmuz 2018’de 1 milyon 805 bin 928 işçi sayısının, geçen ay açıklanan istatistiklere göre 1 milyon 259 bin 940 kişiye düştüğünü açıkladı.

Ağar, “6 ayda 550 bin işçi işten çıkarıldı. Bunu ilk kez görüyoruz. Bu ciddi bir sorundur. İnşaatta işlerin iyiye gitmediği anlamına geliyor. Çıkarılanların büyük bölümü de sendikasız.” dedi.

ÜYE SAYIMIZ 180 BİNDEN 53 BİNE DÜŞTÜ


Bir grup gazeteci ile bir araya gelen Ağar, kamuda eskiden 125 bin üyeleri olduğunu, sayının bugün 25 bine düştüğünü kaydetti. Bunun 10 bininin taşerondan kadroya alınan işçiler olduğunu belirterek, “Bunun nedeni işlerin taşeron firmalara verilmesi. Toplam üye sayımız da 180 binden 53 bine düştü.” dedi.

KADRO ALAN TAŞERON İŞÇİLER MUTSUZ

Kadro alan taşeron işçilerin umutlandığını ama sonucun istedikleri gibi olmadığını belirten Ağar, “Çünkü 696 sayılı KHK çalışma yaşamını sıkıntıya soktu. Ücret artışları Yüksek Hakem Kurulu sözleşmelerine bağlandı. Ekim 2020’ye kadar yüzde 4+4 alacaklar. Yetkili sendikaya üye olsalar bile toplu sözleşmeden yararlanamayacak.” bilgisini verdi.

Taşerondan kadroya geçenlerden asgari ücret alan da,  daha yüksek ücret alan da olduğunu belirten Ağar, “Adaletsizlik ortaya çıktı. Bu anayasaya da aykırı. Çünkü eşit işe eşit ücret deniyor. KHK bilinçsiz hazırlandı.” yorumunu yaptı.

KİT’LERDE 85 BİN KADROSUZ TAŞERON VAR

Ağar şunları söyledi:

“KİT’lerde kadro alamayan 85 bin taşeron işçi var. Bu rakam Karayolları’nda 10 bin. Biz bu işçilerle ilgili dava açmayı düşünüyoruz. Kamu toplusözleşmesinin seçim öncesinde imzalanmasını istiyoruz. Bu ayın 21’inde taleplerimizi, rakamı belirleyeceğiz.”

İGA’DA SIKINTILAR BİTMİYOR

İstanbul Havalimanı’nın yatırımcısı İGA’da örgütlü olduklarını ve 7 bin üyelerinin olduğunu söyleyen Yol-İş Başkanı Ağar, şöyle devam etti: “Ancak toplam çalışan sayısı 30 bin. Aldığımız bilgiye göre burada 284 taşeron firma var. Onlarda çalışanları sendikalı yapamıyoruz. Bu nedenle de sıkıntılarıyla ilgilenemiyoruz. Oysa örgütlü olduğumuz yerleri denetliyoruz. İşçilerin geçen yıl dile getirdiği şikâyetler doğrudur. Yattıkları yerlerde sıkıntılar var. Sendika olsa böyle olmaz.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ