İnşaat çöktü: Konut satışı yüzde 14 düştü

AKP’nin baskın seçim ilan etmesinde kuşkusuz ekonomideki bunalım en önemli neden.
Özellikle de konut ve tarım gibi geniş kitleleri ilgilendiren sektörlerdeki kriz iktidarın çözüm bulanmadığı ve kısa sürede bulamayacağı kadar derin. Açıklanan her veri de bunu ispatlıyor ve bir önceki seviyeyi aratıyor.

TÜİK bugün Mart ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıklarken ortaya çıkan rakamlar sektördeki bunalımın olağanüstü boyutlara ulaştığını ortaya koydu. Geçen ay Türkiye genelindeki konut satış rakamı 2017’nin aynı ayına göre yüzde 14 düştü ve 111 bine indi. Ancak bu konutların hepsi inşaat sektörü için ivme sağlayan yeni konut satışı değil elbette.

TÜİK’e göre Mart’ta ilk kez satılan konut sayısı yüzde 10.1 azalışla 50.7 bine düştü. İlk kez satılan konut sayısındaki düşüş toplam gerilemeden daha az olsa da inşaatçılar bu rakama itiraz ediyor. Kat karşılığı inşaatlarda arsa sahibine verilen konutların tapu üzerinden geçiş yapılması nedeniyle satış gibi göründüğünü, oysa gerçekte müşteriye parayla satılan konut sayısının çok daha düşük olduğunu belirtiyorlar.


Konut piyasasındaki düşüşte özellikle banka kredileriyle satılan daire sayısındaki azalma etkili oluyor. Piyasalardaki dalgalanmanın başladığı, doların ve faizlerin yükselişe geçtiği geçen yıl Eylül ayından bu yana konut kredisi faiz oranları da tırmanışa geçerken, banka kredisiyle satılan konut sayısında da düzenli olarak gerileme görülüyor. TÜİK’e göre bu yılın Mart ayında ipotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 düştü ve 32.8 bine indi. Son rakamların ardından bu yılın il 3 ayında banka kredisiyle satılan daire sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28.5 azalarak 89 bine indiği anlaşıldı.

Sektördeki kriz 350 binin üzerinde inşaat firmasının faaliyette olduğu Türkiye’de önemli bir batık riskini de beraberinde getiriyor. İnşaat sektörünün önde gelen temsilcileri 260 bin firmanın batma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. TOBB’un açıkladığı verilere göre 2017 yılında konut satış rekoru kırılmasına rağmen kanan inşaat firması sayısı ikiye katlanarak 2 bin 500’ü geçmişti.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ