İMKON genel başkanı: İnşaat sektörü bitme noktasına geldi

“Bıçak kemiğe dayandı” diyen İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, kullanılan malzemelerdeki fiyat artışlarının inşaat sektörünü bitirme noktasına getirdiğini söyledi.
Business HT’ye konuşan İMKON Genel Başkanı Tellioğlu, inşaat sektöründe darboğazın devam ettiğini söyleyerek fiyat artışlarına dikkat çekti. Tellioğlu şunları söyledi: “2017 yılı başından bu yana yavaş yavaş artmaya başlayan, başta demir fiyatları olmak üzere; inşaat sektöründe kullanılan birçok önemli malzemeye son bir yılda yüzde 70 civarında zam gelmesi, satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirmiştir. Artık bıçak kemiğe dayandı.”
 
Tellioğlu, demir fiyatlarında devam eden artışı işaret ederek “Kilogram fiyatı 3 liraya doğru yaklaşan demir çelik ürünlerindeki fahiş fiyat artışları, artık sektörün canına tak etmiştir. 2017’nin şubat ayında kilogramı 1.6 lira seviyelerindeki ince demir fiyatı bu hafta 2.8 lirayı aştı. İnşaat demiri ithalatında verginin 1 Ocak itibarıyla sıfırlanması fiyat artışını durdurmaya yetmedi” dedi.
 
Bu konunun, Rekabet Kurumu tarafından ayrıca incelenmesini ve sektörde herhangi bir kartelleşme olup olmadığının gözden geçirilmesini talep eden Tellioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Konfederasyonumuza bağlı alt derneklerimize üye olan veya olmayan binlerce müteahhidimizin sokağa dökülmemesi ve her geçen gün daha da artan ‘iş bırakma ve grev çağrısı’ baskısının üzerimizden kaldırılması açısından da bir an önce demir çelik fiyat artışları durdurulmalı ve fiyatlar olması gereken yere çekilmelidir. Ekim’de yayımlanan yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nin her büyükşehir belediyesinin kendi bölgelerinde uygulamaya konulacak şekilde hazırlanmış hallerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmaması ve büyükşehirlerdeki imar belirsizliği durağan olan inşaat sektörünü ve kentsel dönüşümü de baltalamaktadır.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ