IMF Türkiye için acil durum grubu oluşturdu

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) TL’deki değer kaybı ve yüksek dış borç nedeniyle Türkiye’nin kapısını çalma ihtimaline karşı hazırlık yaptığı öne sürüldü.
İddiaya göre, IMF'de Türkiye'nin borçlanma ihtimaline karşı bir acil durum grubu oluşturuldu.
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) TL’deki değer kaybı ve yüksek dış borç nedeniyle Türkiye’nin kapısını çalma ihtimaline karşı hazırlık yaptığı öne sürüldü. İddiaya göre, IMF'de Türkiye'nin borçlanma ihtimaline karşı bir acil durum grubu oluşturuldu.

ÇOK SAYIDA BAŞLIK TEK TEK İNCELENİYOR


IMF’ye yakın kaynaklar, IMF’nin seçimden sonra mali disipline dönülüp dönülmeyeceği, kamu harcamalarında önlem alınıp alınmayacağı, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve olası faiz artırımı, yılın ikinci yarısında ekonomide küçülme beklentileri ve bankaların durumu gibi bir çok başlığı tek tek incelediğini söyledi.

IMF SÖZCÜSÜ: SÜREKLİ TEMAS HALİNDEYİZ AMA TALEP YOK

IMF sözcüsü ise DW Türkçe’nin konu ile ilgili sorularına verdiği yanıtta, “Bütün ülkelerde olduğu gibi, Türkiye üzerinde çalışan sürekli bir ekibimiz var ve gözetim sürecimizin bir parçası olarak yetkililerle düzenli temas halindeyiz. Türkiye hakkındaki görüşlerimiz, son yayınlanan 4. Madde Raporu’na yansıtılmıştır. Türk yetkililerden mali yardım talebi niyetinde olduklarını belirten herhangi bir bildirim almadık” ifadelerini kullandı.

4. Madde Değerlendirme Raporu’nda Türkiye ekonomisinin aşırı ısınma sinyalleri verdiğine dikkat çekilmiş, para politikasının çok gevşek ve güvenilirliğinin düşük olduğu vurgulanmıştı.

‘FAİZ ARTIRIMINI MEMNUNİYETLE KARŞILADIK’

IMF sözcüsü Merkez Bankası’nın faiz artırımı ile ilgili olarak ise “Son dönemde para politikasını sıkılaştırmaya yönelik tedbirlerin açıklanmasını memnuniyetle karşılıyoruz ve yetkilileri ihtiyatlı olmaları konusunda destekliyoruz. Politikalar, doğru zamanlamayla, makroekonomik istikrarın desteklenmesini ve dengesizliklerin azaltılmasını amaçlamaya devam etmelidir” dedi. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ