IMF de topa girdi ve Türkiye'ye çağrıda bulundu

Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizden çıkabilmesi için IMF ile masaya oturması ve bir kredi anlaşması sağlaması gerektiği konusunda çok sayıda uzman ve ekonomist görüş belirtti.
Aynı zamanda IMF'den Türkiye ile ilgili bir açıklama geldi: Türkiye ekonomisini yakından izliyoruz.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, Türkiye ekonomisini yakından izlemeye devam ettiklerini hatırlatarak makroekonomik ve finansal istikrar için Türkiye’ye ‘kapsamlı ve iletişimi net bir şekilde yapılan bir politika paketi’ tavsiye ettiklerini belirtti.

Rutin basın toplantısında konuşan Rice, Türkiye konusunda endişeli olup olmadıkları ile ilgili soruya, "Türkiye’deki ekonomik durumu çok yakından izlemeye devam ediyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi makroekonomik ve finansal istikrarın sağlanması için kapsamlı, iletişimi net bir şekilde yapılan bir politika paketi uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Tekrar eklememe izin verin, bu yeni bir demecimiz değil.


Vurguluyorum, bu açıklama daha önceki açıklamalarımızın bir teyidi niteliğindedir. Türk otoritelerin IMF’nin finansal yardımı talep etmeye niyeti olduğuna dair bir işaret almadık. Bu nedenle bahsettiğim tavsiyeler bu bağlamda anlaşılmamalı. Yaptırımlar konusunda da herhangi bir etki konusunda bu kadar erken konuşup spekülasyon yapmak istemem" yanıtını verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ