Hükümetten Halkbank'a 49 milyar dolar ceza kesildi iddiasına ilk yanıt!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Halkbank'a ceza kesildiğine ilişkin iddialara yanıt verdi. NTV'de yayına katılan Şimşek, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Mehmet Şimşek NTV yayınında açıklamalarda bulunuyor. İşte Şimşek’in açıklamalarından satır başları:

Merkez Bankası geç de olsa çok güçlü bir adım attı. Hemen akabinde piyasaların normalleşmesi bekleniyor ama hemen öyle olmuyor. 2016 ‘ya giderseniz benzer bir durum var.

Bir tanesi Halk Bankası’na ilişkin süreç var. Halk Bankası bu durumu yalanladı. Halk bankası yalanladı ama bu kadarı da olmaz. 49 milyar dolar olduğunu söylüyor ve bu da vatandaşımızın üzerinde etkili oluyor. Bunlar tamamen uydurma haberler…


‘SADECE TL’YE ÖZGÜ BİR DEĞER KAYBI DEĞİL’

Hükümetimiz bu konuda ne gerekiyorsa yapacaktır. Bu adımların etkili olması küresel gelişmelerle ilgilidir.. Dünyaya bakarsanız sanki güllük gülistanlık sadece Türk Lirası’nda sorun var gibi ama öyle değil. 10 yıllık ABD faizi %3 civarındadır ve bu kritik bir eşiktir. Gelişmekte olan ülkeler faiz artışlarından olumsuz etkiliyor. Petrol fiyatları artarsa o ülke için olumsuzdur. ABD doları tüm para birimlerine karşı değer kazandı. Para birimlerindeki değer kaybı sadece TL’ye özgü değildir.

Para politikasının tepkisi biraz zaman aldı. Merkez Bankası çok güçlü bir tepkiyle cevap verdi ve gerektiğinde de tepkilerine devam edecek. Biz zor bir coğrafyada yaşıyoruz. OHAL kısmen doğrudan yatırım girişimini etkiliyor. OHAL neden geldi bir mecburiyetten dolayı geldi.

‘SALDIRILARI ENGELLMEK İÇİN OHAL VAR’

Hükümet olarak parti olarak OHAL’i istemeyiz. Şartlar Türkiye’yi terörle mücadele vs saldırıları engellemek içindir. Terörle mücadelede elimiz rahatladığı an Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi OHAL bir gün bile devam etmeyecektir.

Dış kaynaklı hususlar ortaya çıkmazsa… Atılan adımlar bir 10 gün içinde kendini gösterir. Türkiye seçime gidiyor. Dışarıdan içeriden bu seçimlere bir takım müdahaleleri görüyoruz. Biz gerekeni yapacağız. Bundan sonra ne gerekiyorsa yapacağız. Bir takım endişeleri gidermek lazım. Türkiye net olarak seçim sonrasında bu adımları atacak ve bir düzenleme yapılacak.

Kamunun borç sorunu yok. Kamunun güçlü duruşu. Firmalarımız ister istemez bu gelişmelerden etkileniyor. Firmalara vergi yapılandırma konusunda devlete ilişkin konularda yapılandırma konusunda yardımcı oluyoruz.

Bankacılık sektörüne ilişkin bir takım endişeler ifade ediliyor. Bankacılık sermaye yeterlilik oranı son derece güçlüdür.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ