Hesaplama mantığı değiştirildi büyüme rakamları uçtu

İşsizlik ve enflasyon zirvedeyken astronomik bir büyüme rakamı açıklandı.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık olarak yüzde 11,1 büyüdü. 

Temmuz-Eylül arası dönemi kapsayan gayrisafi yurtiçi hasıla üçüncü çeyrek ilk tahmini, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,1 arttı.

Böylelikle son altı yılın en yüksek büyüme rakamı kaydedilmiş oldu.


Hizmetler sektörü yüzde 20 büyüdü

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre tarım sektörü toplam katma değeri %2,8, sanayi sektörü %14,8 ve inşaat sektörü %18,7 arttı.

Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %20,7 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2017 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %9,6 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %1,2 arttı.

VERİLER TARTIŞMALI

Ekonomi yönetimi kısa süre önce büyüme rakamlarının hesaplanma biçiminde değişiklik yapmıştı. Bu nedenle rakamlarda oynama yapıldığı tartışması halen sürüyor. Benzer biçimde enflasyon sepeti de sürekli değiştirilip özellikle gıdanın sepetteki oranı değiştiriliyordu. Son olarak ise bazı gıda kalemleri sepetten çıkartılmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ