Her şeyi anlatan bir fotoğraf karesi..

Adana'ya bağlı Seyhan İlçesi'ndeki Sümer Mahallesi'nde her pazar semt pazarı kuruluyor. Semt pazarı bittikten sonra mahalledeki yoksulların pazarcılar tarafından bozulduğu gerekçesiyle attıkları malzemeleri çöpçülerden önce toplayanlar var.
Artı Gerçek haber sitesinde Hamza Gül imzasıyla yayınlanan haber ve foto Türkiye'deki yoksulluğun resmini ortaya koyuyor. Adana'ya bağlı Seyhan ilçesindenik Sümer Mahallesi'nde ortaya çıkan bu fotoğraf karesi yoksullaşan vatandaşların durumunu ortaya koyuyor.

Artı Gerçekteki haber şu şekilde devam ediyor;
Yer Adana’nın Seyhan İlçesi’nin Sümer Mahallesi. Mahalleden geçen sulama kanalının kenarına hafta sonu semt pazarı kuruluyor. Pazar günü öğleden sonra pazarın dağılmasıyla beraber pazar yerini temizlemeye gelecek belediye ekiplerinden önce mahallenin yoksulları dolduruyor. Çöplerin arasından az çürük olan meyve ve sebzeleri topluyorlar. Burası Adana’nın kenar mahallerinden biri de değil. Adana Valiliğine yürüyerek 10 dakikada ulaşılabilen merkez Sümer Mahallesi.
Pazar dağılımıyla beraber yerlere atılan satılmamış çürük meyve ve sebzelerin arasından Suriyeli kadın ve çocuklarda kısa zamanda bu şekilde evlerine yiyecek taşımayı öğrendi. Pazarın bitişi ile birlikte oradan geçerken bu manzarayı görünce telefonumla görüntülemeye çalıştım. Suriyeliler biraz daha ürkek olduğu için onların fotoğrafını çekeceğimi anlayıp hemen dağıldılar. Ancak yere atılan mandalinaların arasından az çürük olanları seçen teyze çevresini tamamen unutmuş kendini işine vermişti. Aslında bu resimdeki teyze tek değil onlarca kadın ve çocuk semt pazarlarının dağılması ile birlikte bu pazar yerlerinin çöplerinden yiyeceklerini temin ediyor. Bu insanlar için ekonomi iyiye gidiyormuş, istikrarlı büyüme varmış, enflasyon düşüyormuş gibi söylemler hiçbir anlam ifade etmiyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ