Güngör Uras: Daha önce Tahtakale’de işlemin durduğunu hatırlamam

İktisatçı Güngör Uras: Şu anda kimseye tavsiyede bulunma şansı yok. İşler çok karmaşık hale geldi. Daha önce Tahtakale'de işlemin durdurulduğunu hatırlamıyorum.Milliyet ekonomi yazarı iktisakçı Güngör Uras, dövizdeki yüksek dalgalanmalara karşı yasaklarla sonuç alınamayacağını söyledi. Uras ”Kambiyo sınırlamaları gibi yasaklar getirilirse durum daha da vahim hale getirilebilir” uyarısında bulundu.


Cumhuriyet.com.tr’ye konuşan Uras, Tahtakale’de döviz işlemlerinin durdurulması hakkında, “Ziya Müezzinoğlu zamanında Tahtakale ‘ye bir baskın olmuştu ama işlem durdurulmuş muydu hatırlamıyorum. Tahtakale ‘de kasalarda dolar dolu diye baskın yaptırdı ama kasalarda dolar çıkmadı. Öyle bir şey yoktu” dedi.

‘DOLAR 6 LİRAYI GÖRECEK’ DEĞERLENDİRMESİ 

Alman Commerzbank’ın yayınladığı raporda doların 6 lirayı görebileceği yönündeki tespitini değerlendiren Güngör Uras şöyle konuştu: “Dolarda psikolojik bir tırmanış başladı. Bunun için neyin ne olduğunu bilemiyoruz. Dolar, Deutsche Bank’ın tahmininden çok Türk halkının davranışına bağlı olarak yükselir veya düşer. Dolar dünyadan ve Türkiye ekonomisinden koptu. Psikolojik bir davranış var. Bütün mesele psikolojiyi kıracak herhangi bir tedbir almak. Beklenmedik davranışlarla halkın beklentisini tersine çevirecek adımlar atılmalı. Örneğin kısa vadeli -10 yıl, 5 yıl, 1 yıl vadeli değil- yüksek faizli Türk Lirası ile TL cazip hale getirilebilir. ‘Dolar alma’ , ‘yükselmeyecek’ demekle olmuyor. Neticesini görüyoruz.”

DOLARA YATIRIM YAPILIR MI?

“Dolara bu seviyede yatırım yapılır mı?” sorusu üzerine Uras, “Şu anda kimseye tavsiyede bulunma şansı yok. İşler çok karmaşık hale geldi. ‘Alma’ dediğinizde dolar yükseldiği halde kayba neden olursunuz” diye konuştu.

Uras, Türkiye’de cari açık ve dış ticaret açığı gibi nedenlerle de doların yükseleceğine dikkat çekti.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ