Grafikle kur şokunun ilk etkileri ve bankaları bekleyen kara tablo

Yılın üçüncü çeyreği bankalar açısından ekonomideki yavaşlama ve TL’deki zayıflığın daha çok hissedildiği bir çeyrek olmaya hazırlanıyor.
İş Yatırım’ın raporuna göre, takibe alınan kredilerde bir artış gözlemlenirken, özellikle yakın takipteki krediler için ayrılan karşılıkların da oldukça yükselmesi bekleniyor.

Üçüncü çeyrekte bankacılık sektör kârlılıklarının yüzde 24 civarında gerilemesini beklerken, burada ALBRK.IS, TSKB.IS, GARAN.IS ve YKBNK.IS’nin tahmini kârlarının görece daha iyi duracağı kaydediliyor.


Para Analiz’in aktardığı raporda, “Artan fonlama maliyetleri ve karşılıklar bankanın kârlılığında sert bir düşüşe yol açacak” deniyor.

Üçüncü çeyrekte TL’de yaşanan sert düşüş TL/dolar ve TL/Euro paritelerinde sırasıyla yüzde 30 ve yüzde 20 oranında çeyreksel artışa, dolayısıyla döviz borçlu şirketlerin faiz giderlerinde sıçramaya yol açtı. 

Son dönemde TL’de gözlenen toparlanmanın son çeyrekte korunması durumunda bu olumsuz etkilerin kısmen terse dönebileceği değerlendiriliyor.

Öte yandan eldeki veriler, son çeyrekte yurtiçi talepteki daralmanın bilanço etkilerinin daha fazla görülmeye başlanacağını söylüyor.

İş Yatırım tahminlerine göre takip listesindeki banka dışı şirketler arasında FAVÖK ve net karını geçen yılın aynı çeyreğine göre en fazla artıracak şirketler arasında. TTKOM.IS’un kur artışından en fazla zarar yazacak şirket olacağı tahmin ediliyor. Yaklaşık 3 milyar TL net zarardan bahsediliyor. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ