Gıdada da sistem değişiyor: Hazine arazileri tarım için kiralanacak

Artan gıda fiyatlarına karşı yeni sistem kurulacağı, bu sistemde büyük şirketlerin tarım sektörüne girmesinin önünün açılacağı belirtiliyor.
Gıdada fiyat artışının önüne geçmek için İstanbul ve Ankara’da belediyelere ait 80’in üzerinde tanzim satış noktaları açılmış, nisan ayından sonra hükümetin seracılık konusunda da yatırım yapacağı açıklanmıştı.

Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi’nin haberine göre bu soruna kalıcı çözüm üretebilmek için yeni bir sistem kurulması düşünülüyor.

Buna göre, yeni sistem şöyle işleyecek:


Nükleer santral, baraj, köprü projelerinde ihalesine giren büyük şirketlerimiz olduğu gibi, sözleşmeli tarımla güçlü sermayenin sektöre girmesi amaçlanıyor.

Termal tarım

Seracılığın termal su kaynaklarının olduğu bölgelere yayılması amaçlanıyor. Bunun için termal su kaynaklarının paylaşımı ve Hazine arazilerinin kiralanması üzerinde çalışılıyor.

Sanayideki KOBİ’ler gibi, tarımda da TOBİ’lerin oluşması amaçlanıyor.

Seracılıkta standart yükselecek

Muşamba ya da naylonla yapılan seralar yerine sıfır faizli krediler verilerek modern seraların kurulması teşvik edilecek.

Yaş sebze ve meyvede çürüme ve nakliye sisteminden kaynaklı kayıp oranınını azaltmak için nakliyenin soğutma sistemine sahip araçlarla yapılması sağlanacak.

Finans ve kredi kolaylığı getiren lisanslı depoculuk hızla yaygınlaştırılacak.

Hallere de el atılacak

Hallerde standardın yükseltilmesi için, başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki modern hal binalarının incelendiği belirtildi.

Hallere yeni sermayenin girmesine dönük bir düzenleme yapılacak.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ