Gasp ettiği şirketler ile ​TMSF en büyük patron oldu!

46 milyarlık 1.019 şirket, 50 bin çalışan...
15 Temmuz darbe tiyatrosunun ardından OHAL gerekçesiyle yüzlerce şirkete el konuldu. El konulan şirketler, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredildi.

Hizmet Hareketi ile bağlantısı olduğu iddiasıyla aralarında Boydak Holding, Kaynak Holding, Koza İpek Holding, Dumankaya ve Fi Yapı'nın da olduğu birçok şirkete kayyım atanarak Anadolu sermayesi gasp edilmişti.

Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu'nun (TMSF) yönetiminde olduğu şirket sayısı bin 109. TMSF'nin yönettiği bu şirketlerin çalışan sayısı ise 50 bin. TMSF'nin yönettiği şirketlerin aktif büyüklüğü aktif büyüklüğü 46.8 milyar, özkaynakları 19.7 milyar, ciroları da 17.6 milyar TL.


TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, şirketlerin oluşturduğu değerin yüzde 80'ini, Boydaklar gibi 15 büyük grubun oluşturduğunu, bu gruplarla ilgili verilerin çok iyi olduğunu ve içinde geriye giden hiçbir şirketin olmadığını söylüyor.

Bank Asya ile ilgili olarak ise Gülal, 100 bin TL'lik hesapların kanunla sigorta kapsamında olduğunu söyleyerek, bu çerçevede Vakıf Katılım şubelerinden toplam 974 milyon TL ödeme yapıldığını belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ