Fiyatlar ateş pahası.. Her şeye yüzde 4 ila 29 arasında zam!

Paket gönderiminden, veterinerlik, kişisel bakım aletleri, dişçilik, hastane gibi birçok alanda ücretler yeni yılda yüzde 4 ila 29 arasında artırıldı.
AKP yönetimindeki ekonomide kötüye gidişin sinyalleri her geçen gün artıyor. Ocak ayında tüketici fiyatları (TÜFE) gıda fiyatlarında artış ve baz etkisiyle aylık bazda yüzde 1.02 arttı. Ocakta bazı hizmetlerin fiyatı, yeniden değerleme oranında güncellendiği için arttı. Elektrik fiyatı dolardaki artış, alkollü içkilerin fiyatı ÖTV'ye yapılan zam nedeniyle yükseldi. Ancak başta PTT'nin koli gönderim ücreti olmak üzere bazı ürün ve hizmetlerin fiyatları ise yeni yıl bahanesiyle yeni fiyatlar belirlenmesi ile astronomik arttı.

Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre PTT koli gönderim ücreti aylık yüzde 29.9 zamlanırken yıllık zam yüzde 81.82 oldu. Vatandaşın cebinde önemli yere sahip olan araçların bakım onarımını yapan servisler fiyatlarını yüzde 5.81 artırırken bu alandaki yıllık artış yüzde 15.5 oldu.

DİŞİMİZİ ÇEKTİLER


Kişisel bakım aletlerindeki aylık yüzde 5.13 ve yıllık yüzde 20.1'lik tırmanış enflasyonun şaşırtan taraflarından birisi olurken özellikle dişçilik ücretlerinin aylık yüzde 4.19, hastane ücretlerinin yüzde 4.36 zıplaması vatandaşın enflasyonunu etkileyen önemli unsurlar oldu. Dişçilik ücretleri yıllık bazda da 15.5 yükselerek enflasyonun epey üstünde bir seyir izledi.

Ocakta yüzde 2.6'lık fiyat zammı gören konut bakımı yıllık bazda yüzde 20.2 ile dikkat çeken başka bir önemli kalem oldu. Meyve fiyatlarındaki yükseliş de ocakta yüzde 4.2 ve yıllık yüzde 18.2 ile enflasyonu da yukarı çeken etken olarak görüldü. Ocakta fiyat artış rekorunu salatalık kırarken yapılan zamlarla otoban geçiş ücreti ikinci sırada yer aldı.

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 10.35

TEMEL İHTİYAÇLARIN FİYATLARI TAVAN YAPTIAylık artışlar ev eşyasında yüzde 2.44, sağlıkta yüzde 2.42, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 1.67 oldu. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 6.02 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 0.99 ile haberleşme oldu.

ÇEKİRDEK YÜKSEK SEYREDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden "B" Ocak'ta yıllık olarak yüzde 12.28'den yüzde 12.31'e yükselirken, "C" yüzde 12.30'dan yüzde 12.18'e geriledi. Böylece Ekim'de kayıtların tutulmaya başlandığı Ocak 2004'ten beri en yüksek seviyeye gelen B endeksi tarihi zirvesini daha da yukarı taşırken, C endeksi ise Aralık'ta gördüğü Ocak 2004'ten beri en yüksek seviyeden geriledi. Yİ-ÜFE ise Ocak'ta aylık olarak yüzde 0.99, yıllık olarak yüzde 12.14 arttı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek enflasyonu en kısa zamanda tek haneli seviyelere çekmek için çabalarını artıracaklarını söyledi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ