Fitch Ratings'ten Türkiye'ye risk uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel finansal koşullarda meydana gelen kötüleşmenin Türkiye için risk oluşturduğunu açıkladı.


Fitch Ratings, Türkiye'nin ülke kredi profili için koronavirüs salgınının oluşturduğu risklerin esas olarak global finansal şartlarda bir kötüleşmeden geldiğini, bununla birlikte bankaların kredi profilleri için artan risklerle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

Fitch, Türkiye'nin 2020 için 170 milyar dolar olan yüksek dış finansman ihtiyacının, zayıf para politikası ve jeopolitik risklerle bir araya gelmesinin Türkiye'yi global piyasa ikliminde kötüleşmelere kırılgan hale getirdiğini vurguladı. Türkiye'nin cari işlemler hesabının koronavirüsün etkilerine bağlı olarak zayıflamasını bekleyen Fitch, 2018 ortasından reel efektif kurda yaşanan ayarlamanın etkisinin azalmakta olduğunu belitti.


2020 yılı başlarında baz etkisi, düşük faiz oranları ve kredi büyümesinde toparlanmanın etkisi ile GSYH büyümesinin güçlü göründüğünü hatırlatan Fitch, ancak şu anda Türkiye'ye yönelik yapmış oldukları GSYH büyüme tahminleri için büyük aşağı yönlü riskler bulunduğunu vurguladı.

Türk bankalarının finansal değerleri ve kredi profilleri için risklerin arttığını aktaran Fitch, "Bu risklerin ne kadar gerçekleşeceği faaliyet ortamında kötüleşmeyi yansıtacak. Bankalar için desteğin varlığı ve hali hazırdaki zayıf notları kısa vadede negatif not hareketlerini sınırlayabilir" değerlendirmesini de yaptı.

Fitch, yavaş ekonomik aktivite, zayıf borçlu performansı ve toplan fonlamaya daha az olumlu şartlarla erişimin varlık kalitesini ve karlılığı ciddi şekilde zayıflatacağını, sermaye ve likidite için negatif olabileceğini de belirtti. Fitch, "Bu durum hala negatif sektör görünümü gerektiriyor" dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ