Fırıncılar iflasın eşiğinde: ‘Zam yapmazsak üretim duracak’

Fırıncılar ile hükümet arasındaki ‘ekmek kavgası’ büyüyor. Fırıncılar zam yapılmaması halinde 1 hafta içinde ekmek üretiminin durabileceğini kaydediyor.

İTO'nun aktardığına göre, fırıncılar iflas etmeye başladı ve '250 gramlık somun ekmeğin 1.25 TL olmasının sürdürülebilir olmadığını' belirtiyorlar.

Sercan Akıncı’nın Dünya gazetesinde yer alan haberine göre, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Ekmek, Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi’nden İTO Meclis Üyesi olan Sultan Selim Şimşek, ‘250 gramlık somun ekmeğin 1.25 TL olmasının sürdürülebilir olmadığını’ söyledi.


‘İFLASLAR BAŞLADI’

Fırıncıların bu fiyatlarla ay sonunu getirmesinin bile mümkün olmadığını anlatan Şimşek, “İflaslar başladı. Fırıncı daha önce elde ettiği birikimleri, gayrimenkulleri satarak süreci idare etmeye çalışıyor. Fırıncıdan fedakarlık isteniyor. Fedakarlık kârdan edilir. Kâr istemiyoruz ama zarar edilmemesi için biz hükümetten yardım bekliyoruz” dedi.

‘BÜTÜN GİRDİLERİMİZE ZAM GELDİ’

Şimşek, son 3 ayda bütün girdilerine yüzde 40- 60 zam yapıldığını vurguladı. Fırınların yüzde 90’ının doğalgaz ile üretim yaptığını kaydeden Şimşek, doğalgaza gelen zamların ardından maliyetlerinin yükseldiğine işaret etti.

Fırıncıların ekmek çıkaramaz duruma geldiğine dikkat çeken Şimşek, şöyle devam etti:

‘EN FAZLA 1 HAFTA DAYANILIR’

“Fırıncılar en fazla 1 hafta daha dayanır. Sonra halk tipi dediğimiz ekmek çıkmaz. Zabıtalar baskınlar yapıyor fırınlara. Zannediyorum ki yakında cezalar da gelecek. Zam yapan fırınlar var. Cezalar geldiğinde mali sorun daha da büyüyecek. Çeşit ekmekte bir problem yok ama yüzde 80 somun ekmek tercih ediliyor. Halka ucuz ekmek yedirelim derken hiç ekmek bulamama gibi bir problemle karşı karşıya kalınacak. Ekmek şu an en az 1.50 TL olmalı. Bu para kazandırmaz ama mevcut durumu idare eder. Bir ekmeğin görünen maliyetleri 1.25 TL. Amortisman, tazminatlar, lojistik gibi masraflar hesaplanmıyor. Bununla enflasyonla mücadele edilmez.” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ