‘Fındık para etmiyor’ diyen çiftçi ağaçlarını kesti

Düzce’de fındık fiyatlarını ve Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) protesto eden bir fındık üreticisi, altı dönümlük tarlasındaki ağaçları kesti.
DHA’nın haberine göre Musababa köyünde yaşayan fındık üreticisi Yaşar Özcan, 6 dönümlük tarlasında bulunan ağaçları kesim motorlarıyla kesti.


 Fındığın kilosunun 12, kabuğunun da tonunun 500 lira olduğunu aktaran Özcan, yapacakları bir şeyleri kalmadığını, ağaçları keserek dertten kurtulacaklarını ifade etti.

 Özcan, “Herkesin gözü aydın olsun. Yerine hiçbir şey dikmeyeceğim. Hiçbir ürün para yapmıyor. Fındığı sökenin desteklemesi de kaldırılmış. Garibin yüzü hiç gülmüyor” dedi.

 ‘Para yapmayan fındığa ırgatlık yapmaya gerek yok’

Bir başka fındık üreticisi Hayri Uysal da şunları kaydetti: “Bu yıl ilk defa MHP milletvekili Meclis’te fındık üreticisinin isyanını dile getirdi. Fındık bahçesinin hali… Söktük, attık. Para yapmayan mahsule ırgatlık yapmanın anlamı yok. Para yapmadıktan sonra fındıkçılık yapmanın bir anlamı kalmadı ki. Maliyeti belli; yevmiye 100 TL. Bunun işçiliği, ilacı, filizi, gübresi… Nasıl çıkacak bunun altından üretici? Hali perişan. Üretim maliyeti, işçiliğini kendin yaparsan 11 TL; gübresi, kazması, filizi, dalı, ilaçlaması, toplaması, servisi, getirmesi, kurutması, harmanı bunun içinden çıkılacak gibi değil. Toplam 6 dönüm fındık kestik. Artık altından çıkamıyoruz. Yerine kesinlikle mahsul ekmeyi düşünmüyoruz. Boş dursun, daha karlıyız.”

 Fındık üreticilerinden Aydın Özdemir de “Harman makinesinin, yerli işçinin, yabancı işçinin, 15 yaşındaki küçük işçinin fiyatları açıklandı. Fındığın fiyatı neden açıklanmıyor?” diye sordu. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ