Evinizi, değerinden daha düşük gösterme dönemi bitti

Gayrimenkul alışverişinde vergiye tabi satış bedelini bundan böyle alıcı ve satıcı değil, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü belirleyecek.


Gayrimenkul alışverişinde vergiye tabi satış bedelini bundan böyle alıcı ve satıcı değil, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü belirleyecek. Böylelikle, alıcı ve satıcıların evin değerini daha düşük gösterip, daha az vergi ödemeleri dönemi de sona ermiş oldu. 

Resmi Gazete’de yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün yetkileri arasına ‘toplu değerleme faaliyetlerini düzenlemek ve yürütmek’ ibaresi eklendi.


Böylece Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, taşınmazların toplu değerleme yöntemleriyle değerini belirleme, değer bilgi merkezini kurma, yönetme ve değer haritalarının üretilmesi ile güncel tutulmasını sağlama görev ve yetkisine ulaştı.

TAŞINMAZ DEĞERLEME DAİRESİ KURULACAK

Bu kapsamda kurumun merkez teşkilatında “Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı” kurulmasına karar verildi.

Düzenlemede amaç, vatandaşın satış sırasında gayrimenkulün değerini rayiç değerin altında göstermesini önlemek.

BUGÜNE KADAR ALICI VE SATICI BELİRLİYORDU

Bugüne kadar vergiye tabi alım satım değeri alıcı ve satıcının yaptığı sözleşme üzerinden belirleniyordu. Yeni düzenlemeyle vergiye tabi değer bölgenin rayicine göre devlet tarafından belirleneceği için alıcı ve satıcının gerçeğe aykırı beyanla düşük vergi ödemesinin önüne geçilecek.

YURT DIŞINDA TAPU İŞLEMİ YAPILABİLECEK

Ayrıca kararnameyle Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne yurt dışı teşkilatı oluşturma yetkisi verildi. Burada amaç yurt dışından Türkiye’de ev alan vatandaşların ya da yabancıların resmi işlemlerini bulundukları ülkede gerçekleştirmek. Müdürlük, yurt dışında şirket kurup özel ve tüzel kişilerle de ortaklık kurabilecek. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ