Erken bitmeyecek bir bunalım dönemi başlıyor

Ekonomide 2018 yılına ilişkin büyüme rakamları gelince “toz pembe tablo” bir tablo değil, ciddi bir daralma dönemine girildiği resmileşti.
Karar yazarı İbrahim Kahveci, dördüncü çeyrekte yüzde 3 küçülen Türkiye ekonomisi için "Muhtemeldir ki, 2019 yılı ortasından itibaren krizin şiddeti rakamsal olarak ciddi oranda azalacak. Ama kriz bittikçe 'bunalım dönemi' başlayacaktır" yorumunu yapıyor. Kahveci’ye göre, bunalım dönemi hiç öyle erken bitecek bir dönem olarak görülmüyor…

Kahveci, “Bir dönemler ‘çaput’ dediğimiz tekstil gibi ihraç maddeleri ile yeniden eski günlere döneceğiz” ifadesini kullanıyor.

Artık yakın tarihte uzun süre negatif faiz veya başa baş faiz döneminin oldukça zor olduğunu kaydeden Kahveci, “Yabancı sermayenin artık gelmeyeceği bir ülke olarak yüzde 7-8 dolar faizi ile sistemi ayakta tutamayız” görüşünü dile getiriyor ve ekliyor:


“Ankara o kadar şişman ki, ona para yetiştirecek bir özel sektör gücü bulunmamaktadır.”

Düşük gelir seviyesinde geçirilecek uzun bir döneme işaret eden ekonomist, “Geçici istihdam teşviklerinin etkisini kaybetmesi ile artan ve kronikleşen bir işsizlik süreci de bizi bekliyor” notunu düşüyor.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ