Erdoğan'ın sınır ötesi operasyon kararı doların ateşini yükseltti

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Afrin'e operasyon sözlerinden sonra doları arttı. Bugün dolar 3.82 seviyesinden işlem görüyor.
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sınır ötesine yönelik operasyon ihtimaliyle artan siyasi gerilim sebebiyle yükselen dolar fiyatları, 3.82 seviyesinin üzerini gördü. TCMB'nin faiz toplantısı ve Fitch'in olası Türkiye değerlendirmesi ise piyasalar üzerinde baskıya neden oluyor.

Gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumlu seyre karşın, artan jeopolitik risklerle dolar/TL dün yükseldiği 3.80 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürürken; benzer para birimlerinden de negatif ayrışma görülüyor.

Dolar/TL yeni güne 3.80 seviyelerinde başlarken gün içerisinde en yüksek 3.8243 seviyesini gördü. Kur saat 9.22 itibarıyla 3.8157 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL 4.6804 seviyesindeyken, euro/dolar paritesi ise 1.2264 seviyesinde hareket ediyor.


Küresel piyasalarda dolar, piyasaların küresel toparlanmanın ABD büyümesini aşacağına ve Avrupa Merkez Bankası liderliğindeki diğer büyük merkez bankalarının gevşek para stratejisini beklenenden daha hızlı bir şekilde sıkılaştırmaya teşvik edeceğine gittikçe daha fazla güvenmesiyle değer kaybediyor.

Dolar endeksi dün Ocak 2015'ten bu yana en düşük seviye olan 90.279'u gördükten sonra bugün 90.540 seviyesinde bulunuyor.

Dolardaki değer kaybı gelişmekte olan ülke para birimlerine olan risk iştahını artırıyor. Ancak jeopolitik gelişmeler nedeniyle benzer para birimlerinde yaşanan iyimserlik TL'ye yansımıyor.

TAHVİL BONO PİYASASI

Tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta ortalama yüzde 11.81, valörde son işlemde yüzde 11.90 seviyesindeydi. Gösterge iki yıllık tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 13.36 oldu.
(bigpara)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ