Enflasyonda sürpriz düşüş, Mahfi Eğilmez anketle TÜİK'in maskesini düşürdü

Kasım ayında yüzde 0.64 azalması beklenen enflasyon yüzde 1.44 oranında düşüş yaşadı. Üretici fiyatlarında ise düşüş yüzde 2.53 oranında gerçekleşti. Tüketici fiyatları bazında kasım ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 50.58 ile kuru soğanda oldu.


TÜİK açıklamasına göre, ekimde yüzde 2,67 artış gösteren enflasyon (Tüketici Fiyat Endeksi - TÜFE), kasım ayında yüzde 1,44 oranında düşüş yaşadı. Kasım ayı enflasyonuyla birlikte bir önceki ay yüzde 25,24 olan yıllık enflasyon yüzde 21,62'ye geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı sevindirirken ekonomistleri inandıramadı.

 
Albayrak, "Kasım ayı enflasyon rakamları, Eylül ayındaki yüksek enflasyon sonrasında atılan adımların ve Enflasyonla Topyekun Mücadele programının başarısını ortaya koymuştur" görüşünü savunan bir açıklama yaptı.

Twitter hesabından açıklama yapan Albayrak, “bu düşüş eğiliminin süreceğini” savunuyor.

İktisatçı Mahfi Eğilmez ise, TÜİK’in açıkladığı kasım ayı enflasyon rakamlarının inandırıcı olup olmadığını Twitter’da vatandaşa sordu.
Eğilmez, “TÜİK Enflasyonda ciddi bir düşüş olduğunu açıkladı. Bu açıklamanın doğru olduğuna inanıyor musunuz?” sorusunu yöneltirken anketine 17 bin 88 kişi oy verdi. Bu kişiler arasında TÜİK'in açıklamasını inandırıcı bulmayan kişilerin oranı yüzde 88 olarak öne çıkıyor. Eğilmez, anket sonucuna dair "Anket, TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranı konusunda çok ciddi bir inanılırlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu gösteriyor” yorumunu yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ