''En kötüsü geride kalmadı, Türkiye kalıcı fakirleşmeye adım attı''

Halk, enflasyon canavarı ile tanzim kuyruklarına mahkûm olurken Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayın programında, “Üç yumurta ile bazen kavurma, bazen pastırma…” yediğini söyledi.
Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, bu ifadeleri alıntıladığı yazısında, “Burada esas sorun, geniş kitlelerin ucuzunu bile söyleyememesi… Kavurmayı ve pastırmayı ancak rüyasında görmesi… Büyükçe bir ekmekle bazen peynir bazen zeytin oluyor halkın kahvaltı tercihi” ironisi yapıyor.

Ekonomist, Aynı konuşmada Erdoğan’ın, “Artık bu krizler geride kaldı. 2019 tam aksine ateşlemenin yapılacağı, kalkınmanın çok daha iyi noktada olacağı yıl” söylemini de eleştiriyor.

Bu krizin daha önce yaşananlardan çok farklı olduğunu savunan Muratoğlu, “En kötüsü geride kalmadı. Türkiye kalıcı fakirleşmeye adım attı. Bilindik yöntemlerle, para politikasıyla çözmek mümkün görünmüyor” görüşünü dile getiriyor. 


Faizler üzerindeki baskılara dikkat çeken yazar, “Faizleri fiktif olarak düşük tuttun, piyasayı paraya boğdun… Ne olur? Cari açık 60 milyar doları zorlar. Parayı bulan dövize koşar. Enflasyon yüzde 30'a çıkar. Faizler enflasyonu da aşar. Henüz batmayan borçlu şirketler de batar. Kuraldır. Hem faizi hem dövizi aynı anda baskı altında tutamazsın. Bir süre denersin sonrasında bedelini fazlasıyla ödersin. Şimdi, seçim öncesi o ‘bir süre’ denemesindeler. Seçim sonrası faturayı ödetecekler” ifadesini kullanıyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ