Ekonomik kriz vurdu, Diyarbakır'da bir AVM'de kepenkler indi

Ekonomik kriz ve kira artışı nedeniyle kepenk indirme eylemi yapan Ceylan Karavil Park AVM esnafı, talepleri karşılanmadığı durumda eylemlerine devam edeceklerini söyledi.
Diyarbakır’ın en büyük AVM’lerinden biri olan Ceylan Karavil Park’taki esnaf, ekonomik krizden kaynaklı gelen zamlara ve kira artışlarına tepki amacıyla bugün kepenk indirme eylemi yaptı.


Her gün Saat 10.00’da açılan AVM’de esnaflar, 2 saat boyunca işyerlerinin kepenklerini açmadı.

AVM içindeki özel güvenlik görevleri, gazetecilerin kepenk kapatılmalara ilişkin görüntü almasını engellerken, eylem sırasında AVM önünde toplanan esnaflar adına açıklamayı yapan mağaza sahibi Ferat Mehmetoğlu, 2018 yılının Mart ayından bugüne kadar hissedilebilir düzeyde bir ekonomik kriz yaşadıklarını ve bu kriz ile alım gücünün düşmesiyle beraber kiralama imkanlarının da zorlaştığını belirtti.

Türkiye’de birçok şirketin konkordato ilan ettiğini hatırlatan Mehmetoğlu, Ceylan Karavil Park kiracıları olarak yaşanılan bu kriz sürecinde ayakta durabilmek için çaba harcadıklarını söyledi.

Piyasa değerlerinde yaşanılan çalkantıların kendilerini etkilediğini ve düşen alım gücünden dolayı ticaret hacimlerinin, giderlerini karşılamadığını vurgulayan Mehmetoğlu, şöyle devam etti: 

“Ceylan Karavil Park AVM gibi devasa bir yapıda bile ne yazık ki kepenk kapatmak zorunda olan firmalar oldu. Bizler şu ana kadar Türkiye’nin menfaatleri için gemiyi terk etmemiş ve ekonomik zincirdeki yerimizi korumaya çaba göstermişizdir. Ancak, geçen yıldan bugüne düşen ekonomi ve alış veriş oranlarına rağmen, kepenk kapatan ve bir bir boşalan dükkanlara rağmen Ceylan Karavil Park AVM yönetim ve sermaye sahipleri, kira artışlarından geri kalmamış periyodik kira artışlarına devam etmişlerdir,” 

Yönetici ve sermaye sahipleriyle yaptıkları tüm görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını aktaran Mehmetoğlu, “Bu konuda dikkate alınmadığımız gibi yeni kira artırımları da gerçekleşmektedir. Geçen yıldan şu ana kadar sabit olan dolar kuru 2.25 TL'den 2.50 - 2.75 ve son olarak 3 TL'ye sabitlenmiştir. Son olarak yılbaşı itibariyle 3.75 TL yapılmak istenmektedir. Bu gibi kira artırım oranları yüzdelik dilimde kira artışı olarak yüzde 50'yi aşmaktadır. Bu esnaf ve firmaların dayanabileceği bir miktar değildir” dedi.

Mehmetoğlu, yaklaşık 60 firma ve esnaf olarak seslerinin gerekli mercilere ulaşmasını istediklerini belirterek, kira artışlarından kepenk kapatma seviyesine geldiklerini söyledi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ