​‘Ekonomi ‘çoklu organ yetmezliğine’ ilerliyor, seçim sonrası resesyon derinleşecek’

Yeni hafta ile birlikte açıklanan büyüme rakamları, ekonomi gündeminde en çok konuşulanlar arasında yer alıyor.2018’in son çeyreğinde yüzde üç daralma yaşayan Türkiye ekonomisi için 2019’un da aynı seyirde devam edeceği yorumları yapılıyor.


Aydınlık yazarı İsmet Özçelik, “çoklu organ yetmezliği” benzetmesi yapanlardan. “Bütün veriler olumsuz” diyen Özçelik, sanayide verilen bütün desteklere rağmen sonuçların vahim olduğunu söylüyor. Zira en büyük küçülmelerden biri yüzde 6.4 ile bu sektörde gerçekleşti.

“Öyle görünüyor ki küçülme devam edecek” diyen yazar, krizin uzun süre devam edeceğinin işaretinin verildiğini kaydediyor.

Öte yandan seçim nedeniyle bütçe harcamalarında “Koyuver gitsin” havasında bir görüntü çizildiğini belirten Özçelik, “Seçimden sonra harcayacak para da kalmayacak. Resesyonun derinleşeceği çok açık” görüşünü dile getiriyor.

Ekonomi yönetiminin döviz artmasın diye her yola başvurduğunu söyleyen Aydınlık yazarı, “Yüksek faizle dış borç alınıp kriz halının altına süpürülüyor” diyor ve ekliyor:

“Üstelik bu bastırma, patlamaya zemin yaratıyor. Geçmişte Çiller de benzer bir yol izlemişti. ‘Beyninin yarısı’ ile aynı taktiği uygulamışlardı. Sonuç felaket olmuştu.”

Özçelik, ekonominin bütün alanlarının sıkıntılı olduğunun altını çiziyor. Fabrikaların kapandığını, esnafın kepenk indirdiğini ve işsizliğin büyüdüğünü hatırlatarak, “Özetle işler iyi değil. Ekonomi ‘çoklu organ yetmezliğine’ doğru ilerliyor. AKP’nin bu krizi tek başına atlatması zor” yorumunu yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ