‘Ekonomi Bakanı Zeybekci, ithalat-ihracat nasıl yapılır bilmiyor’

Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye hitaben, "Olan bitenin farkında değil, ithalat ihracat nasıl yapılıyor bilmiyor" dedi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci cari açığın yüksek olmasında, Merkez Bankası’nın yurt dışında bulunan altınlarının ülkeye geri getirilmesinin payı olduğunu söyledi. Zeybekci, bunun ithalat kalemine yazıldığını bildirdi. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise “Olan bitenin farkında değil. İthalat-ihracat nasıl yapılıyor bilmiyor” dedi.
 
Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre Zeybekci, TBMM Sanayi Komisyonu’nda Merkez Bankası’nın yurt dışındaki altın rezervlerinin Türkiye’ye getirilmesi nedeniyle cari açığın arttığını, başta İran olmak üzere birçok ülkeyle dış ticarette döviz yerine altın kullandıklarını söyledi.
 
‘SİZ TAM OLARAK NE YAPIYORSUNUZ?’

 
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Bakan Zeybekci’ye “Birleşik Arap Emirlikleri’ne ocakta 600 milyon dolar altın ihraç ediyoruz, şubatta bunu geri ithal ediyoruz. Gene şubatta 619 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz, martta bu da geri geliyor. Ne tesadüf ki; ihracat da ithalat rakamı da aynı. Siz tam olarak ne yapıyorsunuz?” diye sordu.
 
Zeybekci, bu soruya karşılık, “2017 yılındaki cari açığımız yaklaşık olarak 51 milyar dolar civarında. Bunun içinde, Merkez Bankası’nın kendi varlığı olup da yurt dışında belirli merkezlerde tuttuğu, zamanında parasını ödeyip bu milletin değeri olan altını Türkiye’ye transfer etmesi girişimi var. Bu da 10 milyar doların üzerinde. Yani ithalat olarak görünüyor, ama aslında değil. 2017’de Birleşik Arap Emirlikleri’nden 4.9 milyar dolar altın ithal etmişiz, 5.4 milyar dolar altın ihraç etmişiz. İsviçre’den 5.2 milyar dolar altın ithal etmişiz. 10 milyar doların üzerinde altın, biraz önce size samimiyetle de açıkladım, Merkez Bankası’nın varlıklarını Türkiye’ye getirmesi var” cevabı verdi.
 
‘İTHALAT-İHRACAT İŞLEMİ DEĞİL BU BİR ÖDEMEDİR’
 
Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz “Bakan ya olanın bitenin farkında değil, bu ticaret nasıl dönüyor, ithalat ihracat nasıl yapılıyor bilmiyor. Ya da milletvekilleriyle alay etmiş. Merkez Bankası’nın altınları Londra’da emanette. Eğer Merkez Bankası bu altınları getirmek istiyorsa bu transfer işidir, ithalat ve ihracatla ilgisi yoktur, olamaz. Ayrıca bakan, ‘İran’a, komşu ülkelere mal satıyoruz altın geliyor altın gidiyor’ diyor. Demek ki gaz veya petrolü altınla alıyoruz ya da altınla ödüyoruz. O zaman bu da, ihracat-ithalat işlemi değildir. Bu bir ödemedir” dedi.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ