Dünyanın en pahalı yolu Amasya’da açılıyor: Her bir kilometresine 125 milyon lira harcandı!

Yapımı 16 yıl süren ve kilometresine 125 milyon lira harcanan Amasya Çevre Yolu bugün açılıyor. 16 yılda altı firma çevre yolunun yapımında görev alırken, çevre yoluna harcanan para kadar da kamulaştırma bedeli ödendiği ortaya çıktı.


Yapımına Temmuz 2005 tarihinde başlanan dünyanın en pahalı ve en uzun sürede yapılan yolu olarak tarihe geçen Amasya Çevre Yolu bugün açılıyor. 11.3 kilometrelik yol için 1 milyar 267 milyon lira harcandı.

11 KM YOL İÇİN 1.267 MİLYAR LİRA HARCANDI


Cumhuriyet’ten Mehmet Menekşe’nin haberine göre Amasya Valisi Mustafa Masatlı, 11.3 kilometrelik yolun 1 milyar 267 milyon liraya mal olduğunu açıkladı. Kilometresi 125 milyona mal olan çevre yolunun yapımı süresince 11 ulaştırma bakanı ve Amasya’da 7 vali değişti. Geçen sürede altı firma çevre yolunun yapımında görev alırken çevre yolunun geçtiği bölgede kamulaştırma yapıldığı ve çevre yoluna harcanan para kadar da kamulaştırma bedeli ödendiği ortaya çıktı.

YOL İSRAFIN AÇIK GÖSTERGESİ

CHP İl Bakanı Turgay Sevindi, çevre yolunun Amasya’nın acil ihtiyacı olduğunu, ancak yapımının yılan hikâyesine döndüğünü, hem uzun zamanda hem de çok pahalıya mal olduğunu savundu. Sevindi, “1 milyar 267 milyon TL’ye mal olan yolun bedelinin Amasya’nın tek seferde aldığı en büyük yatırım olarak gösterilmesi doğru değildir. Bu israfın açık bir göstergesidir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ