Dünya Bankası toplantısına katılan yatırımcılardan korkutan Türkiye anketi

ABD ile derin krize yol açan Rahip Brunson davasında en kritik hafta geride bırakıldı. ABD’li rahip, 12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılarak ülkesine döndü.
Piyasalar, Brunson olayını olumlu yönde fiyatlamıştı. Karar sonrası kısmi bir rahatlama söz konusu.

Hürriyet yazarı Erdal Sağlam, “Ancak hem piyasalarda kalıcı olumlu hava hem de orta dönemde istikrar sağlanması için daha epeyce yol alınması gerektiği açık” diyor ve ekliyor:

“Yabancı yatırımcıların alınan tedbirlere bakışının çoğunlukla olumlu olmadığını, içerideki yatırımcıların da hâlâ önlerini görmekten uzak olduğunu söyleyebiliriz.”


Geçen hafta yapılan Dünya Bankası toplantıları sırasında, yatırımcıların Türkiye’de alınan önlemlere ve 12 aylık geleceğine nasıl baktıklarını sorgulayan bir anket çalışmasına ulaştıklarını belirten Sağlam, yatırımcıların sadece yüzde 4’ünün alınan önlemlerle istikrar sağlanabileceğini söylediğini aktarıyor. Ankete göre, yüzde 12’si önlemlerin başlangıç için olumlu olduğunu ama bankalara destek programıyla devamının gelmesi gerektiğini belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 46’sı alınan önlemlerin gerekenin altında kaldığını ve önümüzdeki süreçte sürekli borç çevirme sıkıntısının gündemde kalabileceğini kaydediyor. Geriye kalan yüzde 38 ise “Türkiye’deki makroekonomik politikalar ne kadar güçlü olursa olsun, eğer devletin kurumsal kapasitesi ve değişimi ile desteklenmezse geçici sonuç verecektir” diyor. 

“Anket sonuçları yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilişkin olumsuz görüşlerinin açıklanan tedbirlerle değiştirilemediğini açıkça ortaya koyuyor” diyen Sağlam, “Aslında bunun da ötesinde, gelinen noktada sadece mali veya finansal tedbirlerin kalıcı bir iyileşmeyi sağlamaya yetmeyeceği, çok daha radikal yapısal ve kurumsal değişikliklere ihtiyaç olduğu da açıkça gözüküyor” ifadesini kullanıyor.

Yerli yatırımcıların da kaygı içinde olduğunu dile getiren Sağlam, “Yerli yatırımcılar arasında böyle bir anket yapılsa, aynı cümleleri kullanmasalar bile, benzer sonuçlar çıkacağını sanıyorum” diyor. 

Ekonomist, yerli yatırımcıların daha çok kredi sorununun nasıl çözüleceği, banka sermayelerinin yeniden yapılandırmasının yapılıp yapılmayacağı konusu üzerinde durduğuna dikkat çekiyor. Özetle, sorunun, Rahip Brunson işinin çok ötesinde olduğu gerçeğinin, herkes gibi piyasa oyuncularının da farkında olduğunu söylüyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ