Döviz hesabı açana ek vergi yükü

İktidar ekonomik krize kalıcı çözüm yerine, geçici önlemlerle alıyor. Öncelik amaç, Türk Lirası'nı güçlendirme. Birbiri ardına alınan önlemlere rağmen vatandaş birikimlerini TL'den çok yabancı para cinsi mevduatlarda değerlendiriyor.
Hükümet de tasarruf sahiplerine ilave vergi yükü getirdi.

Bankalarda TL yerine, döviz hesabı açtıranlarla tasarruflarını dövizde değerlendirenlere ilave vergi yükü geldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, bankalardaki döviz mevduatlarından elde edilen faizin vergisi 4 ile 5 puan arasında yükseltildi.


Sözcü'nün haberine göre, buna göre vadesiz ve bir yıla kadar vadeli döviz hesaplarının tümünden birden yüzde 20 oranında Gelir Vergisi alınacak.

Daha önce altı aydan bir yıla kadar vadeli döviz hesaplarından elde edilen faiz gelirlerinden yüzde 16 stopaj kesiliyordu. Ayrıca yeni kararla bir yıldan daha uzun vadeli döviz mevduatlarının vergi oranı da yüzde 13'ten yüzde 18'e yükseltildi.

Halen bankalarda döviz yerine TL mevduat hesabı açtıranlar, elde ettikleri faiz geliri üzerinden altı aya kadar vade için yüzde 5, 6 aydan bir yıla kadar vade için yüzde 3 stopaj ödüyor.

Parasını bir yıldan daha uzun süreyle bankalarda değerlendirenlerden ise Gelir Vergisi alınmıyor. Yabancı para cinsi tasarrufların vergi yükünün arttırılmasında banka mevduatlarının TL aleyhine bozulması etkili oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre, 8 Mart itibarıyla bankalardaki 2 trilyon 106 milyar liralık tasarrufun yarıdan fazlası, yani 1 trilyon 89 milyar lirası yabancı para, 1 trilyon 17 milyar lirası ise Türk parasından (TL) oluşuyor.

Geçen yıl 8 Martta bankalardaki birikimlerin yüzde 45'i dövizden yüzde 55'i TL'den oluşurken bu yıl 8 Martta dövizin payı yüzde 51.7'ye çıktı, TL'nin payı da yüzde 48.3'e düştü.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ