Dolar'ın ateşi yeniden yükseldi; 3.85 liranın üzerine çıktı

Dolar kurunda yabancıların bonodaki satışlarından sonra yeniden yükseldi.
Dolar kuru, bonoda görülen yabancı ağırlıklı satışlar sonrası yükselirken; euro kuru 4.73 seviyesinde hareket ediyor. Hazine ihalesi ve küresel piyasalar izlenecek.

Kur ve faiz tahvil/bono piyasasında görülen yabancı ağırlıklı satış yönlü işlemler ile gelişmekte olan benzer ülke piyasalarından negatif ayrışarak yükselirken bugün piyasada Hazine ihalesi ve küresel gelişmeler izlenecek.

Dolar/TL dün yaşanan gelişmelerle 3.8515 seviyesini görerek 18 Aralık 2017'den beri en yüksek seviyesini test ederken, yeni güne 3.8410/4.8435 seviyesinden başladı. Dolar kuru saat 09.17 itibarıyla 3.8380 seviyesinde hareket ederken, dolar endeksi yüzde 0,11 yükselişle 89,88 seviyesinde bulunuyor.


Euro/TL gün içerisinde en yüksek 4.7488 seviyesini görürken, şu dakikalarda 4.7358 seviyesindeydi. Euro/dolar ise 1.2334 seviyelerinde...

HAZİNE İHALESİ TAKİP EDİLECEK

Hazine bugün 18 Ocak 2023 itfalı altı ayda bir yüzde 6.1 kupon ödemeli beş yıllık sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek.

Tahvil piyasasında yaşanan ve 10 yıllık gösterge tahvilde geçen hafta başından beri 70 baz puana ulaşan yükseliş sonrası bugün düzenlenecek ihale yakından izlenecek. İhaleye gelecek yabancı talebi takip edilecek.

Bugün dış piyasalarda ise ABD'de TSİ 15.30'da açıklanacak ABD Şubat ayı TÜFE ve çekirdek TÜFE verileri izlenecek. Yatırımcılar veride Fed'in bu yılki faiz artış hızına ilişkin ipuçları arayacak.

Reuters anketine katılan ekonomistler TÜFE'nin Şubat'ta yıllık bazda yüzde 1.8 artmasını bekliyorlar. Beklentilerin üzerine gelecek rakam Fed'in bu yıl üç adet olan faiz artırım tahminini dörde yükselteceğine ilişkin beklentileri artırabilir.

Fed'in 20-21 Mart tarihlerinde yapacağı politika toplantısında faiz artırımı son karar olarak değerlendirilirken, Haziran ayında bir başka artış da fiyatlandırılıyor.

Ancak işlemciler ABD'de daha fazla faiz artış ihtimalinin, teorik olarak pozitif olsa da doları baskı altında tutan diğer faktörler göz önünde alındığında doların yükselmesini sağlamayacağının farkındalar.

DOLAR/TL SERT TEPKİ VERDİ

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dolar/TL'de bono piyasasında yaşanan yükselişler sonrası dün sert bir tepki gördük. Aslında bu tepkiyi geçen hafta bekliyorduk. Gelinen seviyeler itibarıyla 3.85-3.86 üzerinde kapanışlar yapılırsa teknik olarak daha fazla yukarı yön mümkün. Bu kapsamda bugün gerçekleştirilecek Hazine ihalesi önemli. Talep yakından izlenecektir" dedi ve ekledi:

"Bir diğer taraftan ise doların genel olarak değer kaybı yaşadığı bir küresel piyasa görüyoruz. Bu yükselişleri sınırlayan bir etken. ABD enflasyon verileri dolardaki yön açısından yakından izlenmeli."

TAHVİL FAİZLERİ SERT YÜKSELİŞTE

Geçen hafta beklentilerin üzerindeki enflasyon verisi ardından tahvil faizlerinde başlayan yükseliş PPK kararı ve Moody's kararı ve dün yabancı çıkışlarıyla sürdü. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta 45 baz puan yükseliş ardından dün de 25 baz puan yükseldi.

Gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 12.38 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 12.61 oldu.

Gösterge iki yıllık tahvilde bileşik faiz ise ortalama bileşik faiz spot kapanışta yüzde 13.56 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 13.68 oldu.

Öte yandan piyasalar TSK'nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları ile birlikte Afrin'de yürüttüğü operasyonu da takip ediyor. Operasyon kapsamında dün sekiz köyün daha denetimini ele geçirilirken Afrin merkezinin kuşatılmasına 1.5 kilometre kaldığı belirtildi.
(bigpara)

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ