Dolarda sular durulmuyor

Türkiye yeni yıla kurdaki gece mesaileriyle girmişti. Dolar/TL kuru, birkaç aylık aradan sonra 5,85 seviyelerini görmüştü.
Dolar/TL kuru, birkaç aylık aradan sonra 5,85 seviyelerini görmüştü. Dolar/TL geçen hafta Çin’in ekonomiyi desteklemek adına açıkladığı önlemler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ılımlı mesajları, faiz artışları ve bilanço daraltmayı öteleyebileceği beklentileriyle 5,30 seviyelerini görmüştü.

Dolar dünya genelinde değer kaybetmesine rağmen kur, TL karşısında jeopolitik risklerle hafta başından beri artış eğiliminde. Dolar/TL bu sabah itibariyle ( 8 Ocak sabahı 07.30) 5,39 – 5,40 seviyelerinde hareket ediyor. Euro/TL kuru ise 6,17 seviyelerinde.

TÜRKİYE YİNE NEGATİF AYRIŞTI


Dolar, Fed’in para politikasındaki sıkılaştırmayı ve faiz artışlarını gözden geçirebileceği beklentisiyle küresel bazda değer kaybederken, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki genel değer kazancı TL’ye yansımadı. TL hafta başından beri dolar karşısında negatif ayrıştı.

Gelişmekte olan para birimleri dün dolar karşısından yüzde 0,3 ila 1,5 oranlarında değerlenirken, TL’nin dünkü kaybı yüzde 1’i buldu. Uzmanlara göre, Türk Lirası’nın negatif ayrışmasında jeopolitik riskler ve uluslararası ilişkilere dair endişeler etkili oluyor.

5,45’İN ÜZERİ KRİTİK

Analistler, 5,45 üzerindeki seviyelerin dolar/TL’nin sert hareket eğilimini artırdığı görüşünde. Bugün piyasalarda ABD’nin Suriye’den çekilme takvimi ve detayları, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve heyeti ile yapılacak görüşmeler izleniyor.

Türkiye-ABD ilişkilerinde son yıllardaki en büyük anlaşmazlıkların başında gelen Suriye’deki YPG/PYD varlığı konusunda atılacak adımlar bekleniyor.

GRAM ALTIN REKOR KIRDI

Vatandaşın güvenli yatırım limanı altında yükseliş sürüyor. Uzmanlar gram altının son 16 yılın rekorunu kırdığını açıkladı. Altın fiyatlarının 2019 yılında da yükselmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı günü (7 Ocak Pazartesi) yüzde 0,27 azalışla 223,00 liradan tamamladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da, bugün kapanışta çeyrek altın 364,00 lira, Cumhuriyet altını 1.489,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise cuma günkü kapanışa göre yüzde 0,27 düşüşle 223,00 liradan işlem gördü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ