Dolar haftanın son gününde sert bir şekilde yükseldi

Dolar haftanın son gününde hızlı bir şekilde yükselişe geçti.
Dolar kuru gün içerisinde en yüksek 4.49 TL'nin üzerini görürken; şu sıralarda 4.48 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise 5.28 seviyelerinde bulunuyor. Piyasalar Merkez Bankası'nın adımlarını takip edilecek.

ABD faizlerinin yükselişi ve doların değer kazancı gelişmekte olan ülke para birimlerini satış baskısı altında bırakırken, bu baskı Türk Lirası'nda da hissediliyor. Dolar/TL güne 4.46 seviyesinden başlarken, gün içerisinde en yüksek 4.4927 seviyesini gördü. Kur saat 16.15 itibarıyla 4.4895 TL'de hareket ederken; aynı dakikalarda Euro 5.2820 TL'de bulunuyor.

Petrol fiyatlarının Kasım 2014'ten bu yana ilk kez 80 dolar seviyesinin üzerini görmesi ise gelişmekte olan ülke para birimlerine birbirinden farklı etki yaratıyor. Enerji ithalatçısı olması nedeniyle petrol fiyatlarındaki yükseliş TL'ye negatif yansıyor.


ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil getirisi Asya piyasasındaki işlemlerde yüzde 3.128 ile yaklaşık yedi yılın en yüksek seviyesini gördü. Getiri bu hafta 15 baz puan yükseldi ve üç aydan uzun sürenin en büyük haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor.

Yükselen getiriler ABD ekonomisine ilişkin devam eden iyimserliği ve artan fiyat baskısı beklentilerini yansıtırken, Fed'in bu yıl en az iki kez daha faiz oranlarını artıracağı beklentilerini güçlendiriyor ve doları destekliyor.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen endeks 93.462 ile bu hafta başında gördüğü beş ayın zirvesi olan 93.632'ye yakın seyrediyor.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ