​Dolar fiyatları güne 3.60'ın üstünde başladı

Dolar/TL geçen haftaki sert satış baskısının ardından 3.60'ın üzerinde yatay seyrediyor, küresel piyasalar izleniyor.
Nisan ortasından beri 3.50 civarında dalgalandıktan sonra geçen hafta benzer gelişmekte olan ülke para birimleriyle birlikte sert satış baskısı altında kalan dolar/TL haftaya 3.60 üzerinde yatay bir seyirle başladı.

Küresel piyasalar, jeopolitik gelişmelerin de yakından izlendiği piyasalarda sınırlı da olsa bir iyimserlik gözleniyor. Bugün iç piyasada Hazine'nin iki yıllık gösterge tahvili yeniden ihracı izlenecek. Ancak ana gündem maddesi küresel piyasalar olmayı sürdürüyor.

Bu haftanın dış gündeminde FED Başkanı Yellen'in Çarşamba ve Perşembe günkü konuşmaları ile ABD'de Cuma günü açıklanacak TÜFE enflasyonu ve perakende satışlar verilerinin ön plana çıkması öngörülüyor.


Dolar/TL TRYTOM=D3 geçen hafta 3.5150'li seviyelerden sert yükselişle 21 Nisan'dan beri en yüksek seviye olan 3.6395 seviyesini test etti. Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen ve TL'ye de yansıyan değer kaybında ABD faizlerindeki yükseliş ve dolardaki değer kazancı ana etken oldu.

Ancak TL'deki satış baskısını Cuma günü açıklanan zayıf ABD verileri hafifletti ve kur haftaya 3.6150 civarında başladı. Dün günü 3.61 civarında tamamlayan dolar/TL bugün de güne saat 0843'te 3.6120/3.6138 seviyesinden başladı.

Aynı saatte sepet bazında TL 3.8621/3.8640, euro/TL 4.1123/4.1144 seviyesindeydi.

ABD'de merkez bankasının atması beklenen ve piyasaların zamanını tam olarak kestiremediği sıkılaştırma adımları dolardaki küresel değer kazancına ve ABD'de faizlerdeki yükseliş trendine neden oluyor. Bu trend ise gelişmekte olan ülke kurları üzerinde ciddi bir satış baskısı yaratıyor.

Satış baskısının başladığı dönemde TL'ye yönelik değer kazancı yönünde pozisyonların ağırlıkta olması nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimleri arasında TL en çok değer kaybedenler arasında yer aldı.

Doların başlıca altı para birimi karşısındaki seyrini izleyen dolar endeksi .DXY önceki hafta gördüğü dokuz ayın en düşük seviyesi olan 95.470'in üzerindeki seyrini sürdürerek 96'nın hemen üzerinde bulunuyor. Yellen'in Çarşamba ve Perşembe günü Kongre'ye yapacağı yarı yıl para politikası açıklamaları öncesinde endeks bugün yüzde 0.2 artışla 96.161'e yükseldi.

Yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası'nın aşırı gevşek para politikasını çok uzun süre daha devam ettirmeyeceği beklentisiyle euro bölgesi devlet tahvillerini satıyorlar. Satış nedeniyle euro bölgesi tahvil getirilerindeki yükseliş ABD tahvil getirilerini de yukarı itiyor.

Dolar ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişten de destek buluyor. ABD istihdam verisinin ardından Cuma günü yüzde 2.398'e kadar yükselerek sekiz haftanın zirvesini gören ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirisi bugün de 2.39 civarındaki seyrini sürdürüyor.

Bankacılar ABD tahvillerindeki yükselişin ve dolardaki değer kazancının önümüzdeki günlerde devam edip etmeyeceğinin TL ve TL cinsi tahvil bono piyasalarında da belirleyici olması bekliyor.

TL cinsi tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.84, valörde son işlem ise yüzde 10.79 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilde geçen hafta yaşanan yükseliş yaklaşık 40 baz puana ulaştı.

Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.41, valörde son işlem ise yüzde 11.44 oldu.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ