Dolar 4.75 liraya tutundu, TL’deki değer kaybı hızlanabilir

Dolar/TL bu sabah itibariyle de 4.75 liradan işlem görürken, euro da 5.50 liradan el değiştiriyor. Uzmanlara göre, doların 4,75 TL seviyesinde tutunması TL'deki değer kaybını ivmelendirebilir.


Dolar endeksindeki güçlenme ile birlikte dün, başta TL olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerinde yüzde 1 üzerinde değer kayıpları yaşandı. Sabah ilk işlemlerde 4.70 civarında olan dolar/TL, gün içerisinde 4.7758 seviyesine kadar yükseldikten sonra 4.75’te dengelendi.

Dünya gazetesinin aktardığına göre, dünkü yükselişle birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) attığı adımlar sonrası politika faizi yüzde 17.75’e yükseltilmiş olmasına rağmen TL’nin dolar karşısındaki kazançlarının tamamını geri verdiğini belirten analistler, 4.75 üzerinde kalınması halinde yükselişin ivme kazanabileceğini düşünüyor.


Bugüne bakıldığında da dolar/TL’nin yüksek seyrini sürdürdüğü görülüyor. Dolar kuru saat sabah saatleri itibariyle 4.75 liradan işlem görürken, euro da 5.50 liradan el değiştiriyor.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ