Dolar: 4.40’ı, Euro: 5.24’ü görerek rekor tazeledi

Dolar ve euro Türk Lirası karşısında rekor kırmaya devam ediyor. Dolar/TL bu sabah 4.40 TL ile tarihi rekorunu kırdı. Euro da 5.2480 ile yeni zirvesini gördü.


Dolar Türk Lirası karşısında haftaya güçlü yükselişle başladı. Geçen haftayı 4.3150 civarında kapanan Dolar/TL, dün 4.35 üzerini gördü ancak gün içerisinde gevşeyerek 4.30’a geriledi. Dolar / TL gün boyu 4.30-4.32 seviyelerinde dalgalanmıştı. Parite akşam saatlerinde gün içi en yüksek seviyesi olan 4.3710’a dokundu.

Bankacılar küresel piyasalarda gelişmekte olan para birimlerinin bugün genel olarak dolar karşısında değer kazandığını ancak TL’nin negatif ayrışmaya devam ettiğini belirtiyorlar.


Negatif ayrışmada bugüne kadar bilinen siyasi ve makro endişelerin yanı sıra beklentilerin üzerindeki cari açık ve faiz söylemleri de neden olarak gösterildi. Dolar / TL sabah saat 07:20’de artışa devam ederek 4.3981 ile yeni zirvesine ulaştı. Euro da tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

Euro/TL dün gün içinde yüzde 1’den fazla yükselerek, 5.20 seviyesini aşarak rekor seviyeye ulaşırken, 5.2480 TL ile sabah saatlerinde rekor tazeledi.

Kurda erken saatlerdeki bu yükselişin siyasi alandaki belirsizlik ve Orta Doğu’da artan gerginliğin gelişen piyasa varlıkları üzerindeki baskısından kaynaklandığı kaydediliyor.

Analistler, liradaki sert değer kayıplarını, petrol fiyatlarındaki yükselişi, yaklaşan seçimler öncesi artan kamu harcamaları, ekonomik verilerdeki zayıflamanın yanında, enflasyon ve cari işlemler açığının yüksek düzeylerine bağlıyor. Piyasaların gözü bugün, Hazine’nin çıkacağı iki ihaleye özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinde olacak.

Erken işlemlerde, dolar 4.39 – 4.40 lira ve avro da 5.23 – 5.24 lira aralığında yeni rekor düzeylere yakın hareket ederken, dün tahvil bono piyasasında yüzde 14’e yakın kapanın gösterge 10 yıllık tahvil ve yüzde 16.10’a yükselen iki yıllık tahvilde bugünkü gelişmeler de izlenecek.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ