Diyanet 8 yılda 40.8 milyar lira harcadı ama bütçe bir türlü yetmedi

Kısıtlı bütçe nedeniyle her yıl bütçe arttırım talebinde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB) son 8 yılda 40.8 milyar lira harcama yaptığı ortaya çıktı.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB), son 8 yılda 40 milyar 800 milyon lira harcama yaptığı kayıtlara geçti. Kısıtlı bütçe bahanesiyle şikayetlerde bulunan Diyanet’e ayrılan paranın, 2017’de yedi milyar liraya çıkarıldığı ortaya çıktı. 

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun yaptığı habeer göre, 2010’da 2.6 milyar lira olan Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi, yıllar içinde katlanarak arttı ve 2017’de 6.8 milyara kadar ulaştı. Sekiz yılda bütçe kanunuyla kasasına toplam 38.8 milyar lira koyan Diyanet’e, her yılın içinde eklenen ve düşülen ödeneklerden sonra toplam 37.3 milyar tam ödenek ayrıldı. Bu ödeneğe karşılık gerçekleştirilen hizmetler sonucunda Diyanet sekiz yılın sonunda 40.8 milyar lira harcama yaptı. Sekiz yılda bütçe kanunlarıyla kendisine verilen ödenekten 1.9 milyar lira fazla harcayan Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl hazırladığı raporlarda kısıtlı bütçeden şikayetçi oldu.Reklam
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl yayımlanan faaliyet raporları; başkanlığa yasa ile verilen bütçeyi, yıl içinde eklenen ve düşülen ödeneklerin toplamını ve yıl sonunda harcanan toplam parayı gözler önüne serdi.


Buna göre Diyanet İşleri Başkanlığı 2010 yılında iki milyar 650 milyon 530 bin lira olan bütçesini 2017 yılında altı milyar 867 milyon 117 bin liraya çıkardı. Başkanlık, bütçesini de sekiz yılda yaklaşık 4.2 milyar lira artırdı.

DAHA FAZLA ÖDENEK AYRILDI

Raporlarda aktarılan rakamların toplamına göre Diyanet, 2010 yılından 2017 yılına kadar geçen sekiz yılda bütçe kanunuyla kasasına 38 milyar 861 milyon 605 bin 690 lira koydu. Her yıl, yıl içinde eklenen ve düşülen ödeneklerden sonra Diyanet’e toplam 37 milyar 363 milyon 615 bin 485 lira ödenek ayrıldı. Ancak Diyanet, kendisine verilen bütçeyi bir milyar 997 milyon 764 bin 627 lira aşarak, sekiz yılın sonunda toplam 40 milyar 859 milyon 370 bin 317 TL harcadı.

Ancak Diyanet, her yıl yayımladığı faaliyet raporlarında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da talimatını verdiği ‘Dinin doğru anlaşılması, toplumun din konusunda aydınlatılması’nın da içinde olduğu hizmetlerini yerine getirmekte sorunlarla karşılaştığını belirtti, daha fazla ödenek istedi.

Sekiz yılda yayımlanan tüm faaliyet raporlarında, “Hizmetlerimizi yerine getirirken karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri de, kısıtlı bütçedir. Geniş bir coğrafyada yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için, güçlü mali kaynaklara sahip olmamız gerekmektedir. Bu itibarla, hizmetlerimizi etkili bir şekilde sunabilmemiz için, bütçeden Başkanlığa ayrılan kaynakların artırılmasının, Başkanlığın karşılaştığı olumsuzlukları azaltacağı inancındayız” dendi.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ