CHP’li Böke: Ağır bir ekonomik kriz yaşanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Türkiye’nin başta ekonomi olmak üzere her alanda ağır bir krizden geçtiğini söyledi.

İzmir’in Ödemiş ilçesinde partililerle buluşan Böke, burada yaptığı konuşmada ekonomideki gidişat hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bugün Türkiye’nin çok büyük bir krizden geçtiğini vurgulayan Böke, “Bu krizin en çok hissedildiği alan ekonomi. Demokrasi, hukuk ve çevre ağır bir krizde. Hepsi bunların, ekonomiden besleniyor. Ekonomideki krizi büyütüyorlar.” ifadesini kullandı.


İKTİDAR KRİZ YOKMUŞ GİBİ DAVRANIYOR

İktidarın kriz yokmuş gibi davrandığını belirten Böke, halkın krizi kemiklerine kadar hissettiğini ifade etti. “İktidar sanki kriz yokmuş gibi bir algı yaratarak, krizin üzerini örtmeye çalışıyor.” diyen Böke, “Bize düşen en temel görev, toplumun yaşıyor olduğunu bildiğimiz bu sıkıntısını dile getirenler olmak ve onlara ses olmak. Onun için ısrarla kriz var dememiz gerekiyor.” dedi.

KRİZİ NEREDE GÖRÜYORUM?

Selin Sayek Böke konuşmasında, ekonomide yaşanan sıkıntılara rakamlarla örnekler verdi. Böke şöyle devam etti:

“Asgari ücret 1603 lira olan bir ülkede açlık sınırı 1919 TL. Çocuk bezi fiyatları sadece bu sene, 30 liradan 63 liraya çıkmış. Tavuk fiyatları ise yüzde 200 artmış. Doğalgaz fiyatı, elektrik fiyatına sonradan yapılan indirimlere rağmen çok ciddi bir zam gelmiş. Çok açık bir kriz var. Bunların hepsinin sonucunu; sanayi üretiminin daralması ve gelirlerin düşmesi, Türkiye’nin büyümesindeki yavaşlama, enflasyonun aşırı derecede yükselmesi olarak görüyoruz.”

HALKTAN YANA YÖNETİM KURMAK İÇİN

CHP’nin sadece daha iyi yönetmek için iktidara talip olmadığını da belirten Böke, “Biz halkı destekleyen bir düzen kurmak için, borçla tüketimi destekleyen bir düzen yerine, gelir yaratarak zenginleşen ve onu hakça paylaşan bir düzen kurmak için iktidara aday olmak zorundayız. Bu krizin sorumlusu Saray’dır. Sarayla el ele vermiş olan rantçı sermayedir.” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ