Bütün çalışanlara AKP'den referandum hediyesi!!

Kıdem tazminatı düzenlemesi tamam. Özel sektör çalışanlarına geçmiş olsun..
Saray-AKP iktidarı temsilcileri tarafından referandum öncesinde dillendirilen, referandumdan sonra ise hazırlıklarına hız verilen kıdem tazminatını fona devretme girişiminde, DİSK üyeleri başta olmak üzere işçi sınıfının tüm itirazlarına karşın teknik çalışmalar tamamlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatı hakkının gasbını haklı göstermek için yine “İşçiler kıdem tazminatı alamıyor” argümanına sarıldı.

Müezzinoğlu kıdem tazminatının fona devriyle tüm işçilerin alınterini koruyacaklarını iddia etti.


İŞTE İŞÇİNİN TAZMİNATINI BUHARA ÇEVİRECEK DÜZENLEME 

Bir işçi işten çıkarıldıktan sonra kıdem tazminatına hak kazanır. Bu tutar işçinin çalıştığı her yıl için bir aylık brüt ücretidir. Kıdem tazminatı işçilerin kolayca işten çıkarılması karşısındaki en büyük engeldir, işçinin çalışma güvencesidir.

Sermaye ve hükümet ise kıdem tazminatını bir yük olarak görür. Yeni tasarıda süre konusu belirtilmemiş olsa da AKP’nin 2013 yılında getirmeyi planladığı fon sistemine göre işçi fonda biriken tazminatını işten çıkarıldığında değil en az 15 yıl sonra alabilecek. Yani işçi açısından kıdem tazminatsız şekilde işten çıkarılmak yasalaşacak.

Ayrıca fon sistemine göre işçinin çalıştığı her bir yıl için bir aylık brüt ücreti olan tutar, 15 günlük ücrete indiriliyor. Bu para 30 gün üzerinden fona yatsa bile işçi para kaybına uğruyor. Çünkü mevcut sistemde tazminat hesaplanırken son yılın ücreti esas alınırken, fon sisteminde enflasyon yok sayılarak her yıl ayrı ayrı hesaplanıyor.

Örneğin mevcut düzende işe 2 bin TL brüt maaşla giren, her yıl 250 TL zam alan ve 5 yılın sonunda 3 bin TL brüt maaşla ayrılan işçinin kıdem tazminatı en az 15 bin TL olurken; aynı koşulda kıdem tazminatı fona yatırılan ve işçinin 5 yıl sonunda alacağı kıdem tazminatı miktarı 12 bin 500 TL oluyor.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ