Böyle olur Almanya'nın yoksulluk tanımı

Yoksulluk içinde büyüyen çocuklar var ama bizim bildiğimiz yoksulluktan değil.
Bertelsmann Vakfı'nın araştırmasına göre, Almanya'da her beş çocuktan biri sürekli ya da dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor. Ancak vakıf, araştırmalarındaki yoksulluk tanımına dikkat çekiyor.


Alman Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına göre Almanya’da çocukların yüzde 21'i maddi sıkıntılar nedeniyle önemli şeylerden uzun süreli mahrum yaşıyor. Çocukların yüzde 10'u ise dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor.  


Araştırmasını Nürnberg İstihdam Dairesi'ne bağlı İsdihdam ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü'nün verilerine dayandıran Bertelsmann Vakfı, çocukların değişik zaman aralıklarındaki durumunu değerlendirdi. Bertelsmann Vakfı Başkanı Jörg Dräger, "Almanya'da yoksul olanların, uzun süreli yoksul kaldıklarını" ifade etti. 

BESLENME VE SAĞLIK MEVZUBAHİS DEĞİL
Ancak yoksulluk tanımı, beslenme, eğitim, sağlık gibi konularda tanımlanmadı, çocuklar bu konularda sıkıntı yaşamıyorlar. Yoksulluk genel olarak evin yeterince büyük olmaması, çocukların kendilerine ait internetli bilgisayarı olmamaları gibi şeylerle tanımlandı.

ARKADAŞLARINI EVE YEMEĞE ÇAĞIRAMIYORSA YOKSUL
Açıklanan verilere göre Almanya'da her beş çocuktan biri en az beş yıl sürekli ya da dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor. Bertelsmann Vakfı, araştırmada baz aldıkları yoksulluk kavramının sadece çocukların beslenme yetersizliği çektiği anlamına gelmediğini vurguladı.

Araştırmada baz alınan yoksulluk, çocuklu bir ailenin Almanya genelindeki gelir ortalamasının yüzde 60'ından daha azı bir bütçeyle yaşamak zorunda olması olarak tanımlandı.

Bertelsmann Vakfı, yoksulluk şartlarına çocukların yeterli büyüklükteki evlerde yaşamadıkları, bir çamaşır makinesi ya da interneti olan bir bilgisayara sahip olmadıkları gibi örnekler verdi. Ayrıca çocukların arkadaşlarını eve yemeğe davet etme imkanlarının da olmadığı belirtildi.

BOŞANMIŞ AİLELERİN ÇOCUKLARI ETKİLENİYOR
Yoksulluktan en fazla etkilenen çocukların sadece bir ebeveyn ile büyüyen çocuklar olduğu belirtildi. Buna en az üç çocuklu ve yeterli niteliklere sahip olmayan ebeveynlerin kız ve erkek çocukları ekleniyor.

Araştırma 3 bin 180 çocuğun düzenli aralıklarla ölçülen aile gelirlerinin bu çocukların yaşamları üzerindeki etkilerine dayandırıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ