BOTAŞ dev holdingin gazını kesti, üretim durdu, yüzlerce işçi boşa çıktı

Dolar krizinin ve ekonomik bozulmanın etkileri sanayide tüm ağırlığı ile hissedilmeye başlandı.
Çok sayıda küçük ve orta ölçekli firmanın yanısıra, kendi sektörünün dev firmaları da teker teker ya konkordato ilan ediyor ya da iflasa sürükleniyor.


Bunun son örneği, Çankırı’nın Kurşunlu ilçesinde Yıldızlar SSS Holding A.Ş’ye bağlı Seramik Fabrikasında yaşanmak üzere. Holdinge ait seramik fabrikasında, doğalgazın kesilmesinin ardından üretim durdu ve işçiler ücretsiz izine gönderdi.

Yaklaşık 900’e aşkın işçinin çalıştığı Yıldızlar SS Holdinge ait fabrikada geçtiğimiz hafta başında borcun ödenmemesi üzerine gaz vanası kapatıldı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, BOTAŞ taşıyıcı firma KARGAZ'a talimat vererek, gaz borcunu ödeyemeyen şirketin gazının kesilmesini istedi. Talimatın ardından, KARGAZ ekipleri fabrikaya giderek doğalgazı kesti. 

Fabrika yönetimi tarafından yıllık izinleri olan işçiler izne, izni olmayan işçiler ücretsiz izne gönderildi. Fabrika ile ilgili belirsizlik ise halen sürüyor.

Öte yandan fabrikanın üretim kapasitesini düşürerek işçi sayısını 500’e kadar indireceği şeklindeki halk arasındaki söylentiler işçiler arasında huzursuzluk yaşanmasına neden oluyor. Sorunun özellikle okulların açıldığı döneme denk gelmesi ise fabrika işçilerini kara kara düşündürüyor.

Fabrika çalışmaya başladığında 5 bin kişinin istihdam edileceği söylenmiş, yöre insanı fabrikaya büyük umutlar bağlamıştı. Ancak fabrika çalışmaya başladıktan sonra inişli çıkışlı bir ivme göstermişti. İşçi maaşlarını zamanında ödeyememiş, bir çok sorunla karşılaşılmıştı. Fabrikada çalışan işiler defalarca D-100 Karayolunu kapatmış, Kurşunlu’ya kadar yürüme eyleminde bulunmuştu. Maaşsız izne çıkartılan yüzlerce işçi fabrikadaki işinden ayrılmak zorunda kalmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ