Borsa İstanbul bile TL'ye güvenmeyip tüm varlıklarını dolar yapmış

Borsa Erdoğan'ın çağrısı üzerine 2016 da TL'ye geçtiğini açıklamıştı.
Döviz kurlarındaki artışa tepki olarak Borsa İstanbul (BİST) kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını TL’ye çevirdiğini açıkladı. Fakat BİST 16 Aralık 2016 tarihde yaptığı açıklamada yine benzer ifadeler kullanarak, o dönem Erdoğan’ın döviz karşısındaki çağrısına destek için tüm nakdi varlıklarını Türk Lirası’na (TL) çevirdiğini ve burada kalacağını beyan etmişti. BİST o zaman geçtiği TL’den kısa süre sonra tekrar dolara döndüğü bugünkü açıklaması ile ortaya çıktı.

Bugün konuyla ilgili BİST’ten yapılan açıklamasında “Türk Lirası’na olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz” ifadesi yer aldı. BİST ayrıca, Türk şirketlere spot piyasadan döviz almak yerine Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nı kullanmalarını önerdi.

Borsadan yapılan açıklamada, ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı ve TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Nisan ayında 81.71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekilerek, “Tüm sektör ve şirket mali tablolarında kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir” denildi.


BİST 17 ay önce de paraları TL çevirdiğini açıklamıştı

BİST 2 Aralık 2016’da da artan döviz fiyatlarına tepki ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla tüm nakdi varlıklarını TL’ye çevirme kararı almıştı. Bu da kamuoyuna duyurulmuştu. Fakat o tarihten sonra BİST’in TL’de kalmayarak dolara geri döndüğü bugünkü açıklama ile ortaya çıkmış oldu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ