Borsa İstanbul Başkanı Karadağ: Ne kadar döviz sattık bilmiyorum

Borsa, döviz varlıklarının tamamını TL’ye çevirdiğini açıklamıştı

Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ "Dolardaki son atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını görerek TL'ye olan güvenimizi yansıttık" dedi, ne kadar döviz sattıklarını bilmediklerini söyledi.
 
Borsa İstanbul (BİST) kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını TL’ye çevirdi. BİST’in konuya dair açıklamasında “Türk Lirası’na olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz” ifadesi yer aldı. BİST Başkanı Karadağ, ne kadar döviz bozduklarını bilmediğini söyledi.


Borsadan yapılan açıklamada, ekonomik göstergelerin mevcut döviz kurlarına yeterince yansımadığı ve TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksinin Nisan ayında 81.71 ile veri tarihinin en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekilerek, “Tüm sektör ve şirket mali tablolarında kurun bu seviyelere çıkmasını gerektirecek ekonomik bir verinin bulunmadığı dikkate alınarak, Türk Lirasına olan güvenimizin ve desteğimizin bir göstergesi olarak, borsamızın kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamı bugün itibariyle Türk Lirasına çevrilmiştir” denildi.

Sputnik’in aktardığına göre, Borsa İstanbul, “Şirketlerimize orta ve uzun vadeli döviz ihtiyaçları için spot piyasalardan döviz almak yerine, Borsamız Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasamızda işlem gören döviz vadeli işlem ve opsiyonları dâhil her türlü risk yönetim araçlarını değerlendirmeleri tavsiye ediyoruz” dedi.

Ayrıca Borsa İstanbul’un açıklamasında, “Seçim öncesi ülke ekonomisinin olumsuz gösterilmesine yönelik spekülatif yaklaşımların, mevcut ekonomik göstergelerle desteklenmediği görülmekte olup Borsa İstanbul Grubu olarak ekonomimize ve Türk Lirasına olan güvenimizi tüm şirketlerimiz ve paydaşlarımıza tekrar vurgulamak isteriz” denildi.

‘NE KADAR BOZDUK BİLMİYORUM’

Bloomberg HT‘de konuşan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ ekonomideki son gelişmeleri analiz ettiklerini söyledi ve “Bu gelişmeler neticesinde dolardaki son atakların ekonomik parametrelere dayanmadığını görerek TL’ye olan güvenimizi yansıttık” dedi.

Karadağ, ne kadar döviz sattıklarını bilmediklerini de ekledi.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ