'Borçlar yığıldı, AKP çaresiz bir şekilde seçime kadar idare ediyor'

Prof. Dr. Korkut Boratav, “Hükümetin ödemesi gereken borçlar yığıldı. Çaresizce seçime kadar idare etmeye çalışıyorlar, seçimden sonra IMF’ye başvuracaklar.” dedi.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun düzenlediği, “Yerel Yönetimlerde Kamucu Tavır” sempozyumunda konuşan, Prof. Dr. Korkut Boratav, AKP hükümetinin 31 Mart’a kadar ödemesi gereken borçlarının yığıldığını vurguladı.Prof. Boratav, “Çaresiz bir şekilde marta kadar idare etmeye çalışıyorlar. Marttan sonra ya açıkça IMF’ye başvuracaklar ya da kemer sıkma politikasını ağırlaştıracaklar.” değerlendirmesini yaptı.

ÇAKTIRMADAN IMF PROGRAMI UYGULANIYOR

Sempozyumun birinci oturumunun başkanlığını yürüten Boratav, konuşmasına “Krize nasıl geldik” sorusunu sorarak başladı. Boratav, “Kendisine büyük işlevler yükleyen bir iktidarın söylemine kanmamak lazım. Bu iktidar, emperyalizme bağımlıdır.” dedi.


İstihdamın, üretimin düştüğü, işsizliğin tırmandığı bir ekonomi ile karşı karşıya olunduğunu belirten Boratav, hükümetin “çaktırmadan” IMF politikalarına girdiğine dikkat çekti.

FAİZCİ VE KEMER SIKMACI PROGRMAI KABUL ETTİLER

Hükümetin, faizci ve kemer sıkmacı bir programı kabul ettiğini belirten Boratav, ismine de “Yeni Ekonomi Politikası” denildiğini kaydetti.

Boratav şöyle devam etti:

“O programı da bütçeye taşıdılar ve yabancı sermayeye 2019’un kemer sıkmayla geçeceğini taahhüt ettiler. Ama uygulamayı bir türlü başlatamıyorlar, erteleyecekler. 1 yıl içinde ödenmesi gereken dış finansman gereksinimi 182 milyara çıktı. Üstelik bu sadece dış borçların tutarı. Borçlar yığıldı. Çaresiz bir şekilde marta kadar idare etmeye çalışıyorlar. Marttan sonra ya açıkça IMF’ye başvuracaklar ya da kemer sıkma politikasını ağırlaştıracaklar.”


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ