Belgesi ortaya çıktı: Kamu hastaneleri ödeme krizinde

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden her sektör nasibini almaya devam ediyor. Kamu kurumlarından özel sektörlere birçok şirket derin borç batağı içinde. Kamu sağlık kuruluşları da kriz nedeniyle zor günler yaşıyor.
Ekonomide yaşanan durgunluk nedeniyle, bazı sağlık yatırımlarının durduğu basına yansıyor. Sözcü yazarı Çiğdem Toker’in aktardığına göre, kamunun sağlık sistemi ciddi ödeme krizi içinde…

“Bakmayın AKP'nin yerel seçim propagandası uğruna, Bilkent Şehir Hastanesi'nin bitmeden açılmasına onay verişine” diyen Toker, “Gerçekler farklı. 13 Şubat 2019 tarihli Trabzon Valiliği üst başlıklı yazı, kamu hastanelerinin içinde bulunduğu derin nakit darboğazını belgeliyor. Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi alım yapacak. Seyyar röntgen cihazı için 26 adet şarj edilebilir bataryaya ihtiyacı var. ‘Doğrudan temin yöntemiyle’ firmalardan teklif istiyor” ifadesini kullanıyor.
3 bin TL altı ödemeler 90 gün, 3 bin TL üstü ödemeler için 240 gün süre veriliyor. Yani ihaleyi kazanacak olan firma, döviz üzerinden ithal edilen bataryaları hastaneye teslim edecek. Ama parasını Ekim 2019'da alacak.

Toker’e göre bu durumun tek bir hastaneyle sınırlı olmadığı ise herkesin bildiği sır...

Devlet hastanesi, 15-20 bin TL'lik batarya bedelini “Ancak sekiz ay sonra öderim” diye yazı yazarken, Sağlık Bakanlığının, Bilkent Şehir Hastanesi'ni işleten CCN Holding'e bu yıl tam 419 milyon 219 bin 128 lira 63 kuruş ‘hizmet ve kullanım bedeli’ ödeyeceğinin altını çizen Toker, “Halk sağlığı, medikal sektörü ve bütçe açısından bu tablo nasıl sürdürülecek?” diye soruyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ