Bekir Ağırdır: Salgın krizinden sonra dalga dalga ekonomik kriz gelecek

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, hükümetin yeni tip koronavirüs Covid-19 salgının yarattığı krizi toplumla yeniden ilişki kurma açısından bir fırsata çevirebileceğini ancak uygulamalara bakıldığında bu fırsatı geri çevirdiğinin anlaşıldığını söyledi
Ağırdır, "Salgın krizinden sonra dalga dalga ekonomik kriz gelecek; iktidar ise ‘biz’ ve ‘onlar’ ayrımında" ifadelerini kullandı. 

Salgının hala ne kadar yaygın olduğu konusunda bir veri olmadığını hatırlatan Ağırdır, “Sayın Sağlık Bakanı'nın ya da kadrolarının söylemlerinden bütün ülkeye yayıldığını anlayabiliyoruz. Çok basit bir önerim var benim. Bizim araştırmalarda yaptığımız gibi bugün akşama kadar bile 5-10 bin hanede araştırma yapılabilir ve salgının ne kadar yayıldığına dair bir fotoğraf elde edilebilir” dedi. 

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve T24 yazarı Murat Sabuncu, salgın nedeniyle gelen yasakları ve infaz indirimi tasarısıyla başlayan 'ayrımcılık' tartışması ile koronavirüsün toplumsal yansımalarını yorumladı.


HDP’li sekiz belediyeye daha atanan kayyımlara ve yeni yargı paketinde siyasi mahkumlara yönelik tutuma dikkati çeken Ağırdır, şöyle dedi:

“Ne yazık ki böylesine küresel bir krizle baş başa iken bile hala ‘biz’ ve ‘onlar’ ayrımının devam ettiği anlaşılıyor. Halbuki hükümet bu salgını müthiş bir fırsat olarak görebilir ve toplumun bütün kesimleri ile ilişki kurarak, topluma karşı ‘biz’ duygusunu güçlendiren bir politika izleyebilirdi. Ama görüyoruz ve anlıyoruz ki siyasi kimlik üzerinden ülkeyi yönetmek konusunda ısrarcılar."

Hükümetin koronavirüs salgını sırasında yaptığı tercihlerin toplumsal mutakabat üretmek yerine kendi siyasi anlayışı üzerinden yürüttüğünü belirten Ağırdır, “Bu sadece siyasi kimlikler üzerinden değil, ekonomik kararlarda da sermayeden yana pozisyon alış devam ediyor. Hala muhalefeti dinlemek veya onların duyarlılıklarını kavramak gibi bir çaba da yok. Halbuki karşı karşıya kaldığımız bu kadar büyük bir olay karşısında ‘biz’ olabilirdik ama ne yazık ki durum budur” diye konuştu. 

Salgın nedeniyle işletmelerin kapandığını ve piyasada talep daralması yaşandığını belirten Ağırdır, devam etti:

“Hanelerin gelirleri azalıyor dolayısıyla talep de azalıyor. Bütün bu krizi sadece 'biz' ve 'onlar' diye kimliğimiz üzerinden ve hep 'doğruyu ben biliyorum' diyen bir zihniyetle devam edersek ortak yaşama irademiz de zayıflayacak."

Şu an Koronavirüs nedeniyle yaşanan sağlık krizinin ardından ekonomik krizin baş göstereceğini ifade eden Ağırdır, “Hepimiz şimdiden şunu anlamış durumdayız ki sağlık krizi atlatıldığı andan itibaren bütün dünyada dalga dalga ekonomik kriz başlayacak" diye konuştu. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ